Danemarca: Şeful serviciului de informaţii externe, suspendat din funcţie

Şeful Serviciului de informaţii externe din Danemarca a fost suspendat din funcţie după ce un organism de supraveghere independent a descoperit că instituţia respectivă a încălcat legislaţia daneză, transmite luni dpa.

Serviciul de informaţii externe danez are atribuţii şi cu privire la informaţiile militare.

Organismul de supraveghere, Consiliul de supraveghere a activităţii de intelligence din Danemarca (DIOB), a informat luni că Serviciul de informaţii militare a realizat operaţiuni care au încălcat legea, inclusiv colectarea şi difuzarea de informaţii private despre cetăţeni danezi.

De asemenea, DIOB a acuzat serviciul de informaţii în cauză că a furnizat informaţii false, a ascuns alte fapte şi nu a reuşit să investigheze eventualele cazuri de spionaj din cadrul Ministerului Apărării danez.

În urma acuzaţiilor formulate de DIOB, şeful Serviciului de informaţii externe şi alţi doi demnitari au fost suspendaţi.

Ancheta DIOB a fost lansată după ce unul sau mai mulţi avertizori de integritate (whistleblowers) au semnalat nereguli.

Ministrul apărării danez Trine Bramsen a afirmat că tratează acest caz cu seriozitate şi că va iniţia o nouă anchetă asupra faptelor reclamate de DIOB.AGERPRES


populare
astăzi

1 Uite o informație interesantă...

2 S-a întors cheița la PSD? / „Nu ne-am propus noi să-l schimbăm pe Bolojan”

3 Primar PSD prins de polițisti că fura curent reținut pentru 24 de ore

4 Cutremur la Pentagon în plin război cu Iranul: șeful Armatei SUA, forțat de Pete Hegseth să se retragă imediat din funcție

5 VIDEO „Perfect. Pe când și prăjitoarele de pâine?” / Pete Hegseth: „Soldații își vor putea aduce armele personale în cazărmi”. Val de ironii din partea …