Descoperire șocantă în bagajul unui elvețian venit din Thailanda: un cap de crocodil, pastile pentru potență și obiecte interzise

Un elvețian a fost surprins de vameșii din Zürich cu un bagaj plin de obiecte controversate. Autoritățile au găsit un cap de crocodil aparținând unei specii protejate, o cantitate mare de pastile pentru potență, ceasuri de lux contrafăcute și cinci cuțite, dintre care două erau interzise conform legislației elvețiene. El călătorea din Thailanda în Elveția.

Bagaje la aeroport. FOTO: arhivă

Bagaje la aeroport. FOTO: arhivă

Vama elvețiană a dezvăluit abia marți seară descoperirea făcută în luna decembrie, pentru a nu periclita ancheta în desfășurare. Bărbatul a fost predat poliției, iar bunurile ilegale au fost confiscate, relatează Agerpres .

Bărbatul a fost pus sub custodia poliției.

Capul de crocodil provenea de la o specie protejată și nu putea fi comercializat. Pastilele pentru potență erau permise la import, dar nu în cantitatea transportată de acesta, iar două dintre cuțitele descoperite în bagaj încălcau legislația elvețiană.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Urmează Bolojan?

2 REVOLTĂTOR Comisia Europeană cere extinderea contribuției CASS asupra pensiilor pentru a face rost de bani pentru salariile bugetarilor!

3 Întârzierea la A0 Nord / Lotul 3, finalizat abia în septembrie, ține blocat și Lotul 4

4 Înalt oficial al Guvernului Bolojan, pus sub acuzare de DNA

5 Peste 60.000 de persoane au stabilit un record la Mogoșoaia: cel mai mare festival familial din Europa de Est