
Dezvăluiri din „Dosarele Epstein”: Bill Gates a contactat o boală cu transmitere sexuală de la o rusoaică/Și-a tratat apoi soția în secret cu antibiotice
La câteva săptămâni după termenul limită de 19 decembrie pentru publicarea tuturor documentelor referitoare la fostul finanțist, Departamentul de Justiție a publicat noi documente, printre care se numără și materiale pornografice găsite pe dispozitivele aparținând pedofilului care s-a sinucis în închisoare, anunță Ansa.
Printre numeroasele fișiere publicate, se află și un e-mail despre Bill Gates pe care Epstein și l-a trimis singur în 2018, care dezvăluie că fondatorul Microsoft a contractat o boală cu transmitere sexuală după ce a întreținut relații sexuale cu fete rusoaice.
În scrisoarea, relatată de Daily Mail, Epstein l-a atacat pe Gates pentru că a rupt prietenia dintre ei: „Acum îmi ceri să șterg e-mailurile despre boala ta cu transmitere sexuală și cererea ta de antibiotice care să fie transmise în secret Melindei”, a scris fostul finanțist.
Donald Trump este menționat de 3.200 de ori în documente.
În unele cazuri, subliniază New York Times, numele președintelui apărea în articole pe care Epstein și prietenii săi le schimbau, în timp ce în altele apărea în e-mailuri în care fostul finanțist discuta despre alegerile din 2016.
Mulțumind tuturor avocaților care au colaborat și au lucrat neobosit pentru a examina documentele în scopul protejării victimelor, procurorul general adjunct a dat asigurări că nu s-a făcut nimic pentru a-l proteja pe Donald Trump.
„Am respectat legea. Nu l-am protejat pe președintele Trump, nu am protejat pe nimeni. Casa Albă nu are nimic de-a face cu examinarea”, a declarat Todd Blanche într-o conferință de presă. „Cred că există o foame și o sete de informații care, în opinia mea, nu vor fi satisfăcute de aceste documente.”
Trump a indicat că Departamentul trebuia să fie „transparent” și că asta „am și făcut”, a adăugat el.
Blanche, fostul avocat personal al președintelui, a devenit figura centrală a anchetei Epstein, depășind-o pe ministrul Pam Bondi, despre care Trump și loialiștii săi și-au exprimat îngrijorarea cu privire la modul în care era tratat cazul fostului finanțist.
„Am eliminat fotografiile tuturor femeilor, cu excepția celor ale lui Ghislaine Maxwell, dar nu și pe cele ale bărbaților”, a explicat Blanche, detaliind procesul de revizuire efectuat pentru a justifica timpul îndelungat necesar pentru examinare.
A fost o muncă meticuloasă, a recunoscut el, dar una care încă nu garantează în totalitate că nu s-au făcut greșeli sau omisiuni care ar putea expune victimele.
Având în vedere natura sensibilă a materialelor disponibile, Departamentul a impus verificarea vârstei pentru accesarea documentelor publicate: persoanelor cu vârsta sub 18 ani li se interzice accesarea noilor documente din Biblioteca Epstein de pe site-ul web al Departamentului.
Apoi, oficialul a precizat că departamentul său a primit șase milioane de pagini despre Epstein.
Multe dintre acestea nu au fost publicate deoarece ar fi putut compromite anchetele federale sau deoarece conțineau fotografii cu abuzuri asupra copiilor sau informații personale despre victime.
Cu toate acestea, această explicație nu convinge mulți observatori, care se plâng că un număr excesiv de dosare au fost păstrate secrete. Angajându-se să evalueze cu atenție documentele publicate, democrații sunt astfel gata să lupte dacă Departamentul Justiției nu a publicat toate documentele aflate în posesia sa.
Aceasta este o îndoială care se răspândește deja printre mulți.
