DIICOT: Tânăr arestat pentru trafic de droguri de risc şi mare risc pe raza judeţului Maramureş

DIICOT: Tânăr arestat pentru trafic de droguri de risc şi mare risc pe raza judeţului Maramureş

Un tânăr de 22 de ani a fost arestat sâmbătă pentru înfiinţarea unei culturi de canabis şi trafic de droguri de risc şi mare risc pe raza judeţului Maramureş.

"La data de 16.10.2020, procurorii Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism - Biroul Teritorial Maramureş au dispus reţinerea pe o perioadă de 24 de ore a unui inculpat, pentru săvârşirea infracţiunii de trafic de droguri de risc şi mare risc. În cauză s-a reţinut faptul că inculpatul a înfiinţat o cultură de canabis şi a desfăşurat activităţi de trafic de droguri de risc şi mare risc, pe raza judeţului Maramureş", se arată într-un comunicat emis de DIICOT.

Potrivit sursei citate, procurorii DIICOT - Biroul Teritorial Maramureş împreună cu ofiţeri de poliţie judiciară din cadrul SCCO Maramureş şi poliţişti de frontieră din cadrul Serviciului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Maramureş - Sectorul Poliţiei de Frontieră Sighet au efectuat vineri trei percheziţii domiciliare, în urma cărora au fost ridicate 26 plante de canabis, 72 gr canabis, 120 comprimate MDMA, seminţe canabis, mai multe pachete cu ţigări de contrabandă, suma de 20.000 lei, trei staţii de emisie-recepţie, precum şi alte materiale probatorii.

Tribunalul Maramureş a dispus arestarea preventivă a inculpatului, pentru o perioadă de 30 de zile.

Acţiunea a beneficiat de suportul de specialitate al Direcţiei Operaţiuni Speciale din Poliţia Română. AGERPRES


populare
astăzi

1 Așa o fi? / Știința oficială i-a declarat lucrările „pseudoștiință”. Colegii râdeau. Presa îl acuza de șarlatanie

2 VIDEO Uite o chestie care merită văzută și care spune multe despre unele personaje „glorioase” după decembrie 1989...

3 Stenograme explozive / când l-a avertizat Putin pe Bush că Ucraina va declanșa o confruntare de durată

4 Indignarea unui muncitor român stabilit în Spania, după ce i s-a oferit un salariu de 1.800 euro: „Nu acceptați aceste mizerii”

5 Amănunte care dau fiori despre cum și-a obținut Putin emisarul american preferat