Dinamo, prima victorie în Liga Campionilor la handbal. Românii au trecut fără emoții de Porto

Dinamo a câștigat în Sala Polivalentă din București, cu FC Porto, scor 32-27, în etapa a 4-a din Grupa A a Ligii Campionilor la handbal masculin. A fost prima victorie a ”dulăilor” în actuala ediție.

Dinamo și Porto s-au întâlnit a treia oară în ultimii doi ani. Foto Arhivă Adevărul

Campioana României a condus cu un singur gol la pauză, dar în a doua repriză i-a ținut pe portughezi permanent la 2-3 ”lungimi” în spate. Finalul a fost incendiar, jucat pentru fanaticii suporteri care au încurajat echipa, Dinamo distanțându-se la 5 goluri în ultimele minute în urma câtorva faze spectaculoase.

Dinamo a urcat până pe locul 5 în clasamentul grupei, calificant în faza următoare a Ligii Campionilor, însă ”dulăii” au un meci în plus față de celelalte competitoare. În acest sezon, Dinamo a făcut egal cu GOG, 38-38, şi a pierdut cu Magdeburg, 28-30, şi cu Veszprem, 30-33.

Românii au mai întâlnit pe FC Porto și în sezonul trecut, fiecare formație câștigând la un gol diferență pe terenul celeilalte.

8. Porto 4j 101-123 0p

În fazele următoare ale competiției se califică primele 6 formații: primele două direct în sferturile de finală, iar următoarele 4 în ”optimi”.

5 „Dacă voiai să câștigi nu era suficient doar să-ți petreci câteva ore cu un bărbat”