DNA: În luna octombrie au fost condamnaţi 46 de inculpaţi în dosare de corupţie

Direcţia Naţională Anticorupţie (DNA) transmite că în luna octombrie au fost condamnaţi în dosare de corupţie 46 de inculpaţi, prin 21 de hotărâri judecătoreşti definitive.

Potrivit unui comunicat al DNA, printre persoanele condamnate se află un subprefect, un prim procuror, doi procurori, patru primari de comună, un notar, un avocat.

Pedepsele dispuse de judecători faţă de cei 46 inculpaţi variază între 11 ani şi 6 luni închisoare şi 2.700 lei amendă penală.

Având în vedere că, în multe cazuri, între pronunţarea deciziilor, motivarea acestora şi transmiterea acestor decizii de către instanţele de judecată, în format electronic, se înregistrează o anumită diferenţă de timp, DNA a decis publicarea unor informări cu privire la soluţiile de condamnare definitive, la momentul pronunţării acestora, sub formă de comunicate de presă. AGERPRES


populare
astăzi

1 Așa o fi?

2 BREAKING Ședință tensionată la PNL! Cele două tabere conturate în partid au dus prima luptă în spatele ușilor închise

3 Generalul Aurel Litan, fost comandant al Jandarmeriei Cluj, în arest la domiciliu pentru agresiune sexuală asupra unei fete de 17 ani

4 Româncă șocată de prețuri în St. Moritz, cea mai scumpă stațiune din Elveția. Cât a plătit pentru o felie de pizza

5 Uite o informație interesantă din Germania... Dar, la fel ca DNA-ul nostru, doar plevușcă...