Două persoane, înjunghiate mortal într-un centru religios din Lisabona

Două persoane au fost înjunghiate mortal într-un centru religios musulman din capitala portugheză, Lisabona, potrivit poliției.

Atacul a avut loc intr-un centru religios

Atacul a avut loc intr-un centru religios

Atacul a avut loc la Centrul Ismaili. Se pare că suspectul, care era în posesia unui cuțit mare, este de origine afgană.

Presa locală afirmă că acesta a fost împușcat și rănit de poliție, care l-a reținut apoi. Motivul nu este clar,scrie BBC .

Ismailismul este o ramură a islamului șiit. Unii adepți îl recunosc pe prințul Karim Aga Khan drept liderul lor spiritual.

Premierul Antonio Costa a declarat că totul indică faptul că a fost „un act izolat”, adăugând că este "prematur" să se facă orice interpretare cu privire la această crimă.

Ismailienii sunt un curent minoritar în cadrul islamului șiit ai cărui membri au fost atacați de grupuri extremiste în țări precum Pakistanul.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Primul an de austeritate sub Bolojan / A redus deficitul, dar economia României a intrat în recesiune tehnică

2 Așa o fi? / Ceva grav de tot urmează a se întâmpla în războiul din Ucraina

3 Ăla cu ceas Cartier de 44.000 de euro e președintele PSD al CJ Olt...

4 Imagini care dau fiori vizavi de Porțile de Fier 2

5 Ce „coace” Tucker Carlson? /