Dragnea, țărănoiul penal, își arată COLȚII! A cedat nervos? Anunță SLUGĂ de partid la Justiție!

Dragnea, țărănoiul penal, își arată COLȚII! A cedat nervos? Anunță SLUGĂ de partid la Justiție!

Liviu Dragnea, țărănoiul penal de la Teleorman, dă semne de nervozitate și își arată colții! A anunțat, in premiera in aceasta campanie, ca PSD va numi un membru de partid in fruntea ministerului Justitiei!

Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a anuntat luni seara, pentru prima data in camapania electorala, ca partidul sau va numi in fruntea ministerului Justitie un membru de partid. Este pentru prima oara cand PSD sustine in mod direct aceasta pozitie, ultimii ministri ai Justitie fiind numiti din zona tehnocrata, chiar cei din timpul guvernarii USL.

Ulterior, o parte a acestora au devenit si membri de partid, dar la momentul numirii erau simpli tehnocrati. Catalin Predoiu (2010-2012) (guvernare PDL), Mona Pivniceru (2012-2013), Robert Cazanciuc (2013-2015), Raluca Pruna (2015-prezent)

Lista ministrilor de Justitie din 1989 pana in prezent:

Teofil Pop: 3 ianuarie 1990
Victor Babiuc - 28 iunie 1990
Mircea Ionescu Quintus - 16 octombrie 1991
Petre Ninosu - 19 noiembrie 1992
Iosif Gavril Chiuzbaian - 6 martie 1994
Ion Predescu - 3 septembrie 1996
Valeriu Stoica - 12 decembrie 1996
Rodica Stanoiu - 28 decembrie 2000
Cristian Diaconescu- 10 martie 2004

Monica Macovei - 29 decembrie 2004 (guvernul Tariceanu- PDL-PNL)
Tudor Chiuariu - 5 aprilie 2007 (guvernul Tariceanu II-PNL)
Teodor Melescanu - 15 ianuarie 2008 (interimar)

Catalin Predoiu - 29 februarie 2008 - 3 octombrie 2009 (guvernul Boc I- PDL)
Catalin Predoiu - 3 octombrie 2009 - 23 decembrie 2009 (interimar) (guvernul Boc I-PDL)
Catalin Predoiu - 23 decembrie 2009 - 7 mai 2012 (guvernul Boc II-PDL)

Titus Corlatean - 7 mai 2012 - 6 august 2012 (primul guvern Ponta)

* Corlatean este numit imediat la Ministerul de Externe ca urmare a demiterii lui Andrei Marga din fruntea ministerului

Victor Ponta - 6 august 2012 - 23 august 2012 (interimar)

Mona Pivniceru - 23 august 2012 - 21 decembrie 2012 (guvernul Ponta-USL)
Mona Pivniceru - 21 decembrie 2012 - 27 martie 2013
Victor Ponta - 27 martie 2013 - 15 aprilie 2013 (interimar)
Robert Marius Cazanciuc - 15 aprilie 2013 - 17 noiembrie 2015 (guvernul Ponta -USL)
Raluca Alexandra Pruna - 17 noiembrie 2015 - prezent (guvernul Ciolos-tehnocrat)

Trimite pe WhatsApp


Citește și:

populare
astăzi

1 Adina Buzatu a scos de la naftalină imaginea în care s-a pozat goală, alături de cinci bărbați

2 VIDEO Cara Delevingne „și-a donat orgasmul pentru știință” / Pentru asta s-a masturbat într-un spital din Germania

3 VIDEO Emilia Dorobanțu, cântec emoționant de 1 Decembrie. Interpretarea superbă care te face să plângi

4 Foarte interesante amănunte! / Păcăliți de ucraineni și de hărțile vechi și depășite, rușii trag după ținte false și se omoară între ei

5 Profesorul Vlad Ciurea / Creierul are cinci dușmani!