Echipa de înot a României, cu David Popovici, locul 7 în finala probei masculine de ştafetă 4x50 m liber la Europenele în bazin scurt

Echipa de înot a României, formată din David Popovici, George-Alexandru Stoica-Constantin, Mihai Gergely și Patrick Dinu, a obținut o poziție onorabilă, clasându-se pe locul al șaptelea în finala probei masculine de ștafetă 4x50 m liber.

Campionul român David Popovici FOTO arhiva Adevărul

România a fost cronometrată cu timpul de 1 min 25 sec 93/100, cel mai rapid dintre tricolori fiind David Popovici , 21 sec 30/100.

Victoria a revenit Marii Britanii (Benjamin Proud, Matthew Richards, Alexander Cohoon, Lewis Burras), în 1 min 22 sec 52/100. Argintul a fost obţinut de Italia (Leonardo Deplano, Lorenzo Zazzeri, Thomas Ceccon, Alessandro Miressi), 1 min 23 sec 14/100, în timp ce bronzul a fost câştigat de Grecia (Kristian Gkolomeev, Stergios Marios Bilas, Apostolos Christou, Andreas Vazaios), 1 min 23 sec 27/100.

În finala ştafetă 4x50 m liber feminin, în care România a fost prima rezervă, s-a impus Suedia (Sara Junevik, Michelle Coleman, Louise Hansson, Sofia Aastedt), 1 min 35 sec 60/100. Pe locul secund s-a clasat Italia (Silvia Di Pietro, Costanza Cocconcelli, Chiara Tarantino, Sara Curtis), 1 min 36 sec 92/100, podiumul fiind completat de Marea Britanie (Anna Hopkin, Freya Anderson, Lucy Hope, Medi Harris), 1 min 37 sec 19/100.

România participă la Europene cu un lot de 21 sportivi (7 fete şi 14 băieţi), selecţionaţi în baza formei arătate la Campionatele Naţionale în bazin scurt din perioada 9-12 noiembrie, desfăşurate tot la Otopeni.

La precedenta ediţie a Europenelor în bazin scurt, care a avut loc la Kazan (Rusia), în 2021, David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber, iar Robert Glinţă a obţinut un argint la 100 m spate şi un bronz la 50 m spate. La Mondialele în bazin scurt din 2022 de la Melbourne, Popovici a cucerit argintul la 200 m liber.

Trei înotători români ratează calificarea în finala probei de 50m liber

Înotătorii români Denis-Laurean Popescu şi Andrei-Mircea Anghel au ratat calificarea în finala probei de 50 m liber, marţi, la Campionatele Europene în bazin scurt (25 metri) de la Otopeni.

Anghel, al cincilea în serii, a fost înregistrat în semifinale cu al 10-lea timp, 23 sec 49/100, identic cu cel de dimineaţă, urmând să fie a doua rezervă în finală.

Popescu, al patrulea în serii (23 sec 36/100), a fost al 12-lea în semifinale, cu timpul de 23 sec 61/100.

Primele medalii acordate la Otopeni au fost în proba de 400 m mixt feminin, aurul fiind câştigat de britanica Abbie Wood, în 4 min 27 sec 45/100. Argintul a fost cucerit de conaţionala Freya Colbert, 4 min 29 sec 04/100, iar bronzul a revenit irlandezei Ellen Walshie, în 4 min 29 sec 64/100.

La 400 m liber masculin s-a impus irlandezul Daniel Wiffen, în 3 min 35 sec 47/100, argintul a fost obţinut de lituanianul Danas Rapsys, în 3 min 37 sec 80/100, podiumul fiind completat de belgianul Lucas Henveaux, 3 min 37 sec 91/100.

2 După America Express, copiii Andreei Esca fac din nou echipă la Antena 1. Alexia Eram: „M-am simțit foarte bine la filmări”