FC Hermannstadt rămâne neînvinsă în Superligă după 2-1 în deplasare cu UTA Arad

FC Hermannstadt rămâne neînvinsă în Superligă după ce a învins-o sâmbătă în deplasare pe UTA Arad cu scorul de 2-1, într-un meci din etapa a 11-a.

Hermannstadt a dat lovitura la Arad

UTA a deschis scorul în minutul 29 prin Virgiliu Postolachi, care a transformat un penalty obţinut de Albert Stahl, faultat de Alexandru Răuţă. Postolachi şi-a trecut în cont al patrulea gol din acest campionat.

Hermannstadt a egalat prin ghanezul Baba Alhassan după o cursă finalizată cu un şut la colţul scurt (36). Acelaşi Alhassan a adus o victorie meritată a oaspeţilor pe contraatac, la ultima fază, în minutul 90+6.

FC Hermannstadt, singura echipă neînvinsă în actuala ediţie a Superligii, a acumulat 22 de puncte după zece jocuri şi se află pe poziţia a doua a clasamentului.

UTA era neînvinsă de şapte etape, de pe 20 august (0-1 cu Rapid). Echipa arădeană, cu 15 puncte, ocupă locul 6.

AFC UTA Arad - AFC Hermannstadt 1-2 (1-1), Arena ''Francisc Neuman'' - Arad

Au marcat: Virgiliu Postolachi (29 - penalty), respectiv Baba Alhassan (36, 90+6)