Fenomenul a cucerit aurul și în proba de 200 m liber cu un nou record mondial

​David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber, luni, ​la Campionatul European de Natație de la Roma, după ce a reușit să își îmbunătățească recordul mondial de juniori. Sportivul nostru a repetat astfel performanța de la Budapesta, când a reușit dubla 100-200 m liber.

David PopoviciFoto: Gian Mattia D'Alberto / LaPresse / Profimedia

David Popovici, campion european în proba de 200 m liber

În vârstă de doar 17 ani, David nu a avut rival la Roma și a încheiat cursa cu timpul de 1:42.97 (record mondial de juniori).

Clasament final al probei de 200 metri liber, cu David Popovici terminând pe primul loc la distanță de 2,63 secunde față de locul secund:

1. David Popovici: 1:42.97
  2. Antonio DJAKOVIC (Elveția): 1:45.60
  3. Felix AUBOECK (Austria): 1:45.89

David Popovici va mai evolua la Roma în proba de 400 m liber.

David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 100 m liber din cadrul Campionatului European de Natație la seniori de la Roma. Românul a stabilit și un nou record mondial în această cursă (46.86).

România este reprezentată la Campionatele Europene (11-21 august) de o delegaţie de 11 sportivi, în frunte cu David Popovici, dublu campion mondial (la 100, respectiv 200 m liber). Sportivii români participă la probele de înot, sărituri în apă şi sărituri de la mare înălţime.​

3 Era omul Rusiei? / O anchetă de contraspionaj duce la demiterea comandantului polonez al EUROCORPS, locotenent-generalul Jaroslaw Gromadzinski

5 „Lebăda neagră”, noul trend pe internet după prăbușirea podului din Baltimore. Ce teorii ale conspirației circulă pe rețelele sociale