Focuri de armă la porţile Vaticanului. Şofer arestat după ce a încercat să forţeze cu maşina barierele de protecţie, în timp ce Papa Francisc ţinea predica

Autoturismul, un BMW, a fost urmărit de echipajele de poliţie şi carabinieri, care, pentru a-l determina pe şofer să oprească, au fost nevoite să apeleze la armă şi au tras în direcţia roţilor maşinii. Şoferul, un albanez, în vârstă de 39 de ani, a reuşit în primă fază să iasă din maşină şi să fugă. Astfel, a fost urmărit, însă poliţiştii au reuşit într-un timp scurt să-l ajungă şi l-au oprit după ce au utilizat un pistol cu electroşocuri.

În timp ce se afla la volanul maşinii, albanezul ar fi aruncat pe fereastră un portofel şi un ceas, potrivit agenţiei ANSA .

Pentru a-l opri, o maşină de poliţie s-a pus de-a latul străzii, însă a fost lovită de maşina bărbatului. El se închisese în autoturism, iar poliţiştii au fost nevoiţi să spargă un geam pentru a-l scoate. După oprirea vehiculului, poliţiştii au folosit un electroşoc pentru a imobiliza şoferul care a fost arestat.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Hopa! / Oamenii de afaceri acuzați de dare de mită în dosarul lui Ciprian Ciucu...

2 „Singura în stare a explica ce n-am înțeles de la început” / CTP, „ipoteză care arată a conspiraționism” despre Nicușor Dan

3 Așa o fi?

4 Moscova, sub asaltul dronelor ucrainene. Revoltă populară și reacția propagandei Kremlinului

5 Trei chestii care dau de gândit și nu sunt deloc întâmplătoare...