Fotbal - Copa America: Messi a marcat pentru Argentina, ţinută în şah de Chile în meciul său de debut

Lionel Messi a marcat al 73-lea său gol în tricoul selecţionatei Argentinei, care încheiat cu o remiză meciul său de debut la Copa America, împotriva reprezentativei Chile (scor 1-1), disputată luni seara pe stadionul Nilton Santos din Rio de Janeiro, în cadrul Grupei A a competiţiei.

Argentinienii au deschis scorul prin Messi, care a executat perfect o lovitură liberă de la 25 de metri, în minutul 33, însă chilienii au egalat după pauză, când au beneficiat de o lovitură de la 11 metri, după un fault în careu asupra căpitanului Arturo Vidal. Portarul argentinian Emiliano Martinez a reuşit să apere şutul lui Vidal de la punctul cu var, mingea respinsă lovind apoi bara transversală, înainte de a fi trimisă în poartă cu capul de Eduardo Vargas.

Înaintea startului partidei, Confederaţia sud-americană de fotbal (CONMEBOL) a realizat un spectacol audiovizual în memoria starului fotbalului argentinian Diego Maradona, care a decedat pe 25 noiembrie 2020, precizează agenţia EFE.

Au evoluat formaţiile:
Argentina: Emiliano Martínez - Gonzalo Montiel (Nahuel Molina, 85), Lucas Martínez Quarta, Nicolás Otamendi, Nicolás Tagliafico - Rodrigo De Paul, Leandro Paredes ( Exequiel Palacios, 67), Giovani Lo Celso (Angel Di María, 67) - Lionel Messi, Nicolas Domínguez (Joaquín Correa, 80), Lautaro Martínez (Sergio Aguero, 80). Selecţioner: Lionel Scaloni.
Chile: Claudio Bravo - Mauricio Isla, Gary Medel (Enzo Roco, 83), Guillermo Maripan, Eugenio Mena - Arturo Vidal (Tomas Alarcon, 83), Erick Pulgar, Charles Aranguiz - Jean Meneses (Pablo Galdames, 90+2) - Eduardo Vargas (Ben Brereton, 76), Carlos Palacios (Cesar Pinares, 76). Selecţioner: Martín Lasarte.
Arbitru: Wilmar Roldan (Columbia).

În celălalt meci din Grupa A a competiţiei, disputat luni seara la Goiania, selecţionata Paraguayului a dispus cu 3-1 de reprezentativa Boliviei, prin golurile marcate în repriza secundă de Alejandro Romero Gamarra (62) şi Angel Romero, care a reuşit o dublă, în minutele 65 şi 80. Bolivienii, care nu au putut conta în acest joc pe cinci jucători, testaţi pozitiv la Covid-19,
au condus cu 1-0 la pauză, în urma unui penalty transformat de Erwin Saavedra (10).

În urma acestui succes, Paraguayul a preluat conducerea în Grupa A a turneului continental sud-american, care se desfăşoară în paralel cu EURO 2020.

Paraguay: Antony Silva - Alberto Espínola, Gustavo Gomez, Junior Alonso, Santiago Arzamendia - Mathias Villasanti (Richard Sanchez, 85), Robert Piris (Carlos Gonzalez, 56), Alejandro Romero Gamarra (Andres Cubas, 86) - Gabriel Avalos (Julio Enciso, 86), Angel Romero, Miguel Almiron. Selecţioner: Eduardo Berizzo.
Bolivia: Ruben Cordano - Jairo Quinteros, Jose Segredo, Adrian Jusino, Diego Bejarano - Leonel Justiniano (Erwin Sanchez, 74), Boris Cespedes (Danny Bejarano, 45), Erwin Saavedra (Diego Wallar, 65), Jaume Cuellar, Enrique Flores (Roberto Fernandez, 45) - Gilbert Alvarez (Rodrigo Ramallo, 70). Selecţioner: Cesar Farias.
AGERPRES (AS/autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Ţenea, editor online: Anda Badea)

4 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia