Fotbal - FC Barcelona: Gerard Pique a suferit o accidentare la genunchi

Gerard Pique, fundaşul echipei de fotbal FC Barcelona, a suferit o accidentare relativ uşoară la genunchiul drept în meciul de miercuri cu Sevilla FC, câştigat cu 3-0 după prelungiri în manşa a doua a semifinalelor Cupei Spaniei, a anunţat joi clubul său, potrivit EFE.

Pique a efectuat joi mai multe examene medicale, care au arătat că problema sa nu este prea gravă, doar o entorsă a ligamentului lateral intern al genunchiului drept. Fundaşul a suferit în acest sezon o accidentare la acelaşi genunchi, din cauza căreia a lipsit trei luni de pe gazon. Fostul internaţional spaniol va fi indisponibil acum câteva săptămâni. El va rata în mod cert meciul de sâmbătă cu Osasuna, din La Liga, şi cel de pe 10 martie, de pe terenul lui OSG, din returul optimilor de finală ale Ligii Campionilor.

Pique a marcat în minutul 90+3 al meciului cu Sevilla golul prin care partida a intrat în prelungiri.
AGERPRES (AS/autor: Mircea Lazaroniu; editor: Adrian Drăguţ, editor online: Ady Ivaşcu)