Fotbal - Liga I: Academica Clinceni - Politehnica Iaşi 2-1

Fotbal - Liga I: Academica Clinceni - Politehnica Iaşi 2-1

Academica Clinceni a reuşit o victorie importantă pentru calificarea în play-off, 2-1 (0-1) cu Politehnica Iaşi, vineri, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 29-a a Ligii I de fotbal.

Ultima clasată a deschis scorul în min. 18, prin capverdianul Platini, cu un şut din drop de la 18 metri, după o minge respinsă de apărarea ilfoveană.

Academica a reuşit egalarea în min. 55, prin Andrei Cordea, după o minge respinsă de portarul Laurenţiu Brănescu. Echipa din Clinceni a obţinut victoria prin golul înscris în min. 88 de Jovan Markovic (jucător introdus în min. 79), după ce Brănescu a respins şutul lui Cordea.

.
Foto: (c) ANGELO BREZOIANU / AGERPRES FOTO



În urma acestei victorii, Academica a urcat pe locul 5 în clasament.

Academica venea după şase etape fără victorie - cinci egaluri şi un eşec.

În tur, scorul a fost egal, 0-0.

FC Academica Clinceni - CSM Politehnica Iaşi 2-1 (0-1), Clinceni Arena - Clinceni
Au marcat: Andrei Cordea (55), Jovan Markovic (88), respectiv Luis Carlos Almada Soares ''Platini'' (18).
Arbitru: Andrei Antonie (Bucureşti); arbitri asistenţi: Mircea Orbuleţ (Bucureşti), George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel); arbitru de rezervă: Eduard Ioniţă (Galaţi)
Observatori: Andrei Ioniţă (Bucureşti) - CCA, Aurel Beldeanu (Craiova) - LPF
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Lăzăroiu)

Mai multe imagini pe AGERPRES FOTO


populare
astăzi

1 Le Monde scrie lucruri despre care în România se tace... De ce oare?

2 Primar PSD, fotografii în care agresează sexual o femeie în biroul Primăriei. Edilul susține că sunt realizate cu AI

3 Generalul SIE în rezervă Nicolae Iană, fostul procuror militar Vasile Doană și doi rezerviști din SRI, vizați de percheziții în dosarul DNA legat de u…

4 VIDEO Priviți, ucrainenii au „prăjit” cea mai mare rafinărie Lukoil din Rusia, care produce 30% din consumul de benzină al țării

5 STENOGRAME Apar nume noi în anturajul lui Călin Georgescu. Rețeaua de influență care s-ar fi lăudat că încearcă să îl scoată din țară