Fotbal - Liga I: Dinamo Bucureşti - FC Botoşani 1-2

FC Botoşani a învins-o pe Dinamo Bucureşti cu scorul de 2-1 (2-0), duminică seara, pe Stadionul Dinamo din Capitală, într-un meci din etapa a 9-a a Ligii I de fotbal.

Partida a fost întreruptă pentru circa un sfert de oră în min. 36 din cauza unei pene de curent care a dus la stingerea instalaţiei de nocturnă.

FC Botoşani a marcat de două ori în primele 20 de minute, prin francezul Hervin Ongenda (13) şi congolezul Herve Kage (19 - penalty). Dinamo a redus din diferenţă pe final, prin Gabriel Torje (85 - penalty), după un fault comis de camerunezul Joyskim Dawa asupra atacantului nord-macedonean Mirko Ivanovski.

Dinamo a fost condusă la acest meci de antrenorul interimar Sorin Colceag.

Dinamo, care venea după cinci meciuri consecutive fără gol marcat, a ajuns la şase înfrângeri la rând în campionat.

FC Botoşani e neînvinsă de trei etape, în care are două victorii şi un egal.

FC Dinamo Bucureşti - AFC Botoşani 1-2 (0-2), Stadion Dinamo - Bucureşti
Au marcat: Gabriel Torje (85 - penalty), respectiv Hervin Ongenda (13), Herve Kage (19 - penalty).
Arbitru: Ovidiu Haţegan (Arad); arbitri asistenţi: Radu Adrian Ghinguleac (Bucureşti), Daniel Mitruţi (Craiova); arbitru de rezervă: Marian Barbu (Făgăraş)
Observatori: Liviu Ciubotariu (Galaţi) - CCA, Marian Bucurescu (Bucureşti) - LPF
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)

* Mai multe imagini pe AGERPRES FOTO

3 Da, are 60 de ani și s-a calificat la concursul național de frumusețe Miss Argentina...