Fotbal - Liga I: UTA Arad - Politehnica Iaşi 1-2

Politehnica Iaşi a învins-o pe UTA Arad cu scorul de 2-1 (2-0), duminică, în deplasare, într-o partidă din etapa a şaptea a fazei play-out a Ligii I de fotbal.

Ultima clasată a marcat de două ori în prima repriză, prin argentinianul Juan Pablo Passaglia (28), din lovitură liberă, şi prin Doru Popadiuc (32 - penalty).

UTA a redus din diferenţă prin Ioan Hora (65).

Fiecare echipă a avut în ultimul sfert de oră câte o ocazie de singur cu portarul, gazdele prin Adrian Petre (75), iar oaspeţii prin Dzenan Zajmovic (84).

UTA a avut o lovitură liberă indirectă din colţul careului de 6 metri (90+5), după o gafă a portarului Ianoş Brînză, iar şutul lui Adrian Petre a fost deviat în bară.

Poli Iaşi are două victorii în play-out, ambele fiind obţinute în ultimele două deplasări.

UTA a pierdut toate cele trei meciuri de acasă din play-out.

În sezonul regular, Poli a câştigat cu 3-2 la Arad, iar UTA cu 2-1 la Iaşi.

AFC UTA Arad - CSM Politehnica Iaşi 1-2 (0-2), Arena "Francisc Neuman" - Arad
Au marcat: Ioan Hora (65), respectiv Juan Pablo Passaglia (28), Doru Popadiuc (32 - penalty).
Arbitru: Marcel Bîrsan (Bucureşti); arbitri asistenţi: Octavian Şovre (Satu Mare), Marius Cristian Marchidanu (Brăila); arbitru de rezervă: Rareş George Vidican (Satu Mare)
Observatori: Marian Salomir (Cluj-Napoca) - CCA, Ioan Bogdan (Arad) - LPF
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Anda Badea)

3 Piedone este pe punctul de a pierde inclusiv Sectorul 5... E disperare mare printre acoliții lui... Deh, s-a schimbat joaca...

4 AUDIO Numele lui Coldea, într-un nou scandal. Anca Alexandrescu a difuzat înregistrări depuse la DNA