Fotbal - Preliminariile CM 2022: Argentina a câştigat clar cu Uruguayul, iar Brazilia a pierdut primele puncte

Selecţionata Argentinei, cu un Lionel Messi în mare formă, a învins la scor de forfait (3-0) echipa Uruguayului, duminică, pe teren propriu, într-un meci din preliminariile sud-americane pentru Cupa Mondială de fotbal din 2022.

Messi a deschis scorul în min. 38, într-o primă repriză cu zece ocazii de gol la cele două porţi şi o bară pentru fiecare echipă. Rodrigo De Paul (44) a majorat diferenţa, chiar înainte de pauză. Lautaro Martinez (62) a închis tabela, din centrarea lui De Paul, bine lansat de Messi.

Statistica a arătat un număr impresionant de şuturi pe poartă, 23 pentru gazde şi 10 pentru uruguayeni.

Brazilia a pierdut primele sale puncte după nouă victorii consecutive în această campanie, remizând în deplasare cu Columbia (0-0). Columbienii s-au apărat pe două linii şi au reuşit să reziste asalturilor echipei antrenate de Tite.

Ultimele trei clasate în grupa unică, Venezuela, Bolivia şi Chile, au obţinut şi ele victorii în această etapă.

Rezultatele de duminică:
Bolivia - Peru 1-0
A marcat: Ramiro Vaca 83.
Cartonaş roşu: Henry Vaca (Bolivia) 76.

Venezuela - Ecuador 2-1
Au marcat: Darwin Machis 45+1, Eduard Bello 64, respectiv Enner Valencia 37 - penalty.

Columbia - Brazilia 0-0

Argentina - Uruguay 3-0
Au marcat: Lionel Messi 38, Rodrigo De Paul 44, Lautaro Martinez 62.

Chile - Paraguay 2-0
Au marcat: Ben Brereton 69, Mauricio Isla 72.
Cartonaş roşu: Charles Aranguiz (Chile) 74.