Fotbal: ACS Poli Timișoara, cu un picior în finala Cupei Ligii

ACS Poli Timișoara a făcut un pas mare spre finala Cupei Ligii la fotbal, după ce a învins-o pe ASA Târgu Mureș cu scorul de 4-2 (1-1), miercuri seara, în deplasare, în prima manșă a semifinalelor competiției.

Pentru oaspeți au marcat Andrei Artean (11 — penalty), după un henț comis de Marius Constantin, Octavian Drăghici (61), Fernando Llorente (67) și Alexandru Popovici (90+5), iar golurile mureșenilor au fost înscrise de Andrei Ciolacu (26), Ciprian Rus (77).

Timișorenii au avut și două bare, prin Artean (45+1) și Drăghici (75).

Meciul s-a desfășurat pe un teren alunecos, cu porțiuni înghețate.

În minutul 17, arbitrul de centru Iulian Călin a purtat o discuție de un minut cu căpitanii și antrenorii celor două echipe și s-a decis ca jocul să continue.

Manșa a doua va avea loc pe 1-2 martie.

Dinamo și Steaua se înfruntă joi, de la ora 20,30, pe Arena Națională, în prima manșă a celei de-a doua semifinale.

ASA Târgu Mureș — ACS Poli Timișoara 2-4 (1-1), Stadion Trans-Sil — Târgu Mureș
Au marcat: Andrei Ciolacu (26), Ciprian Rus (77), respectiv Andrei Artean (11 — penalty), Octavian Drăghici (61), Fernando Llorente (67), Alexandru Popovici (90+5).
Arbitru: Iulian Călin (Ștefănești/Argeș); arbitri asistenți: Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava), Miclos Istvan Nagy (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Sebastian Colțescu (Craiova)
Observatori: Ionel Popa (Pașcani) — CCA, Viorel Ilinca (Pitești) — LPF