Fotbal: ACS Poli Timișoara s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României

ACS Poli Timișoara s-a calificat la pas în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, marți, după ce a învins în deplasare formația de ligă secundă CS Afumați cu scorul de 3-0 (1-0).

Timișorenii s-au impus prin golurile marcate de Octavian Drăghici (4), Daniel Vădrariu (75) și Fernando Llorente (90), dar ilfovenii au irosit 4-5 ocazii mari la scorul de 1-0 pentru oaspeți.

Poli a jucat mai bine de o repriză în inferioritate numerică, după ce mijlocașul Andrei Artean a fost eliminat înainte de pauză (43).

Marți mai au loc două partide din optimile de finală, miercuri se vor juca alte două partide, iar joi sunt programate ultimele trei.

Sferturile de finală vor avea loc pe 29 martie, semifinalele se vor juca tur (26 aprilie) — retur (17 mai), iar finala se va disputa în data de 27 mai.

CS Afumați (II) — ACS Poli Timișoara 0-3 (0-1), Stadion Comunal — Afumați
Au marcat: Octavian Drăghici (4), Daniel Vădrariu (75), Fernando Llorente (90).
Cartonaș roșu: Andrei Artean (ACS Poli, 43).
Arbitru: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare); arbitri asistenți: Adrian Mărginean (Aiud), Ferencz Tunyogi (Zalău); arbitru de rezervă: Cătălin Popa (Pitești)
Observatori: George Ionescu (București) — CCA, Aurel Ionescu (București) — FRF

AGERPRES (AS/autor: Mihai Țenea, editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Anda Badea)

3 „Le-am spus atunci, foarte clar: Într-o lună începe războiul”

4 VIDEO Trebuie să vedeți asta! / Cine o avea interesul ca tot ce poate elimina Rusia din Ucraina să fie dat doar cu pipeta?