Fotbal: Argentina, ţinută în şah de Paraguay (0-0), în preliminariile Cupei Mondiale ediţia 2022

Selecţionata Argentinei a terminat la egalitate, 0-0, partida disputată în deplasare cu reprezentativa Paraguayului, joi seara, în preliminariile sud-americane ale Cupei Mondiale de fotbal ediţia 2022.

Lionel Messi şi coechipierii săi au dominat întâlnirea de la Asuncion, la care au asistat 6.000 de spectatori, având o posesie de aproape 70% şi numeroase ocazii de gol, pe care nu au reuşit însă să le fructifice.

În urma acestei remize, Argentina se menţine pe locul secund în grupa unică sud-americană, dominată de naţionala Braziliei, care a învins în deplasare, cu 3-1, echipa Venezuelei, prin golurile marcate în repriza secundă de Marquinhos (71), Gabriel Barbosa "Gabigol" (84) şi Antony (90+4), după ce gazdele au condus la pauză cu 1-0, graţie reuşitei lui Eric Ramirez (11).

Selecao, fără atacantul vedetă Neymar (suspendat), a obţinut cu această ocazie a noua sa victorie consecutivă în actualele preliminarii, fiind tot mai aproape de calificarea la turneul final din Qatar.

Rezultate:

Paraguay - Argentina 0-0

Venezuela - Brazilia 1-3
Au marcat: Eric Ramirez (11), respectiv Marquinhos (71), Gabriel Barbosa (84), Antony (90+4).

Uruguay - Columbia 0-0

Ecuador - Bolivia 3-0
Au marcat: Michael Estrada (13), Enner Valencia (17, 19).

Peru - Chile 2-0
Au marcat: Christian Cueva (35), Sergio Pena (63).