Fotbal: Belgia şi Olanda au reuşit scorurile zilei în preliminariile CM 2022

Selecţionatele Belgiei şi Olandei au reuşit scorurile zilei de marţi în preliminariile europene ale Cupei Mondiale de fotbal din 2022.

Belgia, ocupanta primului loc în clasamentul mondial, a surclasat Belarus cu 8-0, golurile ''diavolilor roşii'', care au menajat mai multe piese grele, fiind reuşite de Michy Batshuayi (14), Hans Vanaken (17, 89), Leandro Trossard (38, 76), Jeremy Doku (42), Dennis Praet (49) şi Christian Benteke (70).

Olanda a dispus de Gibraltar cu 7-0, în deplasare, după ce în prima repriză a marcat o singură dată. ''Oranje'' a reuşit patru goluri în decurs de zece minute după pauză (55-64) şi trei în doar cinci minute (61-64). Au înscris Steven Berghuis (42), Luuk de Jong (55), Memphis Depay (61, 88), Georginio Wijnaldum (62), Donyell Malen (64) şi Donny van de Beek (85).

Portugalia a trecut de Luxemburg cu 3-1, după ce a fost condusă prin golul marcat de Gerson Rodrigues, elevul lui Mircea Lucescu la Dinamo Kiev.

Ţara Galilor a învins Cehia cu 1-0, prin golul reuşit de Daniel James (82), la doar un minut după ce gazdele rămăseseră în zece oameni. Meciul a fost arbitrat de românul Ovidiu Haţegan, care a eliminat câte un jucător de la fiecare echipă.

Turcia, care venea după victorii concludente cu cele mai valoroase echipe din grupă, 4-2 cu Olanda şi 3-0 cu Norvegia, s-a împiedicat pe teren propriu de modesta Letonia, cu care a remizat, 3-3. Gazdele au condus cu 2-0 şi 3-1, dar balticii au obţinut un punct nesperat.

Vicecampioana mondială Croaţia a câştigat la scor de forfait cu Malta, 3-0, echipa antrenată de Devis Mangia (ex-Universitatea Craiova) venind după o remiză de senzaţie cu Slovacia (2-2). Pentru croaţi au marcat Ivan Perisic, Luka Modric şi Josip Brekalo.

Slovacia a reuşit să şteargă din impresia lăsată în urmă cu câteva zile, învingând Rusia cu 2-1, prin golurile lui Milan Skriniar şi Robert Mak 74. Pentru învinşi a înscris jucătorul de origine braziliană Mario Fernandes.

Norvegia a învins Muntenegru cu 1-0, în deplasare, la gazde Risto Radunovic (FCSB) şi Momcilo Raspopovic (Astra Giurgiu) fiind rezerve.

Rezultatele de marţi seara:
Grupa A
Azerbaidjan - Serbia 1-2
Au marcat: Emin Mahmudov 45 - penalty, respectiv Aleksandar Mitrovic 16, 81.

Luxemburg - Portugalia 1-3
Au marcat: Gerson Rodrigues 30, respectiv Diogo Jota 45+2, Cristiano Ronaldo 51, Joao Palhinha 80.
Cartonaş roşu: Maxime Chanot (Luxemburg) 87.

Belgia - Belarus 8-0
Au marcat: Michy Batshuayi 14, Hans Vanaken 17, 89, Leandro Trossard 38, 76, Jeremy Doku 42, Dennis Praet 49, Christian Benteke 70.

Ţara Galilor - Cehia 1-0
A marcat: Daniel James 82.
Cartonaşe roşii: Patrik Schick (Cehia) 49, Connor Roberts (Ţara Galilor) 81.

Gibraltar - Olanda 0-7
Au marcat: Steven Berghuis 42, Luuk de Jong 55, Memphis Depay 61, 88, Georginio Wijnaldum 62, Donyell Malen 64, Donny van de Beek 85.

Muntenegru - Norvegia 0-1
A marcat: Alexander Soerloth 35.

Turcia - Letonia 3-3
Au marcat: Kenan Karaman 3, Hakan Calhanoglu 33, Burak Yilmaz 52 - penalty, respectiv Roberts Savalnieks 35, Roberts Uldrikis 58, Davis Ikaunieks 79.

Croaţia - Malta 3-0
Au marcat: Ivan Perisic 62, Luka Modric 76 - penalty, Josip Brekalo 90.

Slovacia - Rusia 2-1
Au marcat: Milan Skriniar 38, Robert Mak 74, respectiv Mario Fernandes 71.

6 Malta 3 0 1 2 3-8 1

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte.

Europa va avea 13 locuri la turneul final al CM 2022. Primele 10 echipe calificate vor fi câştigătoarele celor 10 grupe din preliminarii. Pentru cele trei locuri rămase vor concura 12 echipe:10 echipe clasate pe locul 2 în grupele preliminare şi 2 echipe - cele mai bune câştigătoare de grupă în Liga Naţiunilor 2020/21 care nu s-au clasat pe primele două locuri în preliminariile CM 2022. Din cele 10 echipe clasate pe locul 2 în grupele preliminare vor fi aleşi 6 capi de serie, pe baza punctelor obţinute în grupe, excluzând rezultatele cu ultima clasată. Se vor disputa baraje într-o singură manşă, pe terenul capilor de serie, între aceste 6 echipe şi celelalte 6 rămase. Vor rezulta 6 echipe calificate mai departe. Prin tragere la sorţi, se vor stabili 3 echipe gazdă şi 3 echipe oaspete pentru ultimul baraj, tot într-o singură manşă.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

1 Un text dur și fără perdea despre ce se întâmplă acum în Ucraina și în „lumea civilizată”

2 Dezvăluiri despre culisele unor negocieri secrete care ar fi putut termina demult războiul din Ucraina / Putin și Zelenski au fost dispuși să ia în cons…

3 Hărți care dau fiori / Victoria Rusiei în Ucraina ar avea consecințe devastatoare pentru apărarea NATO. România, printre țările aflate în pericol

4 VIDEO Unde o fi plecat așa intempestiv Nicușor Dan?