Fotbal: Brighton, ţinută în şah de Crystal Palace, ratează şansa de a prelua fotoliul de lider în Premier League

Echipa Brighton & Hove Albion, revelaţia începutului de sezon în campionatul de fotbal al Angliei, a ratat ocazia de a prelua fotoliul de lider al clasamentului, după ce a terminat la egalitate, 1-1, partida disputată în deplasare cu formaţia Crystal Palace, luni seara, în ultimul meci al etapei a 6-a din Premier League.

Londonezii au deschis scorul în finalul primei reprize, graţie unui penalty transformat de Wilfried Zaha (45+2), oaspeţi reuşind să egaleze în extremis prin Neal Maupay, în prelungirile reprizei secunde (90+5).

În urma acestui rezultat, Brighton a rămas în grupul de cinci echipe aflate la un singur punct în spatele liderului FC Liverpool, care a remizat sâmbătă în deplasare cu Brentford (3-3), în timp ce Crystal Palace ocupă locul 15 în clasament.

Leicester City - Burnley 2-2
Au marcat: Vardy (37, 85), respectiv Vardy (12 - autogol), Cornet (40).

Leeds United - West Ham United 1-2
Au marcat: Raphinha (19), respectiv Firpo (67 - autogol), Antonio (90).

Everton - Norwich City 2-0
Au marcat: Townsend (29 - penalty), Doucoure (77).

Watford - Newcastle United 1-1
Au marcat: Sarr (73), respectiv Longstaff (23).

Brentford - Liverpool 3-3
Au marcat: Pinnock (27), Janelt (63), Wissa (82), respectiv Jota (31), Salah (53), Jones (67).

Duminică
Southampton - Wolverhampton 0-1
A marcat: Jimenez (61).

Arsenal Londra - Tottenham Hotspur 3-1
Au marcat: Smith-Rowe (12), Aubameyang (27), Saka (34), respectiv Heung-min Son (79).