Fotbal: Campionatul Germaniei - Bayern Munchen, învinsă la Leverkusen

Bayern Munchen, campioana en titre a Germaniei, a fost învinsă în deplasare, cu scorul de 3-1, de formaţia Bayer Leverkusen, într-o partidă contând pentru etapa a 20-a din Bundesliga, disputată sâmbătă.

Bayern a condus la pauză cu 1-0, graţie reuşitei lui Leon Goretzka (41), însă "aspirinele" au întors rezultatul în repriza secundă, pe parcursul căreia au marcat de trei ori, prin Leon Bailey (53), Kevin Volland (63) şi Lucas Alario (87).

Într-un alt meci, liderul clasamentului, Borussia Dortmund, a remizat în deplasare, scor 1-1, cu Eintracht Frankfurt. Oaspeţii au deschis scorul prin Marco Reus (22), însă Eintracht a restabilit egalitatea prin Luka Jovic (36).

Alte rezultate înregistrate sâmbătă în prima ligă germană:
Hoffenheim - Fortuna Dusseldorf 1-1
Au marcat: Kramaric (15 - penalty), respectiv Hennings (46).

Hertha Berlin - VfL Wolfsburg 0-1
A marcat: Weghorst (65).

FC Nurnberg - Werder Bremen 1-1
Au marcat: Ishak (87), respectiv Eggestein (64).

Sâmbătă seara se mai dispută întâlnirea Schalke 04 - Borussia Moenchengladbach, în timp ce duminică vor avea loc partidele FC Augsburg - FSV Mainz şi VfB Stuttgart - SC Freiburg.

Vineri, în primul meci al etapei, RB Leipzig s-a impus cu 3-0 pe terenul lui Hannover 96 prin golurile lui Halstenberg (45+3 - penalty) şi Orban (64, 85).

În clasament conduce Borussia Dortmund, 49 puncte, urmată de Bayern Munchen, 42 puncte, Borussia Moenchengladbach, 39 puncte, RB Leipzig, 37 puncte, Eintracht Frankfurt, 32 puncte, etc.
AGERPRES (editor: Mihai Dragomir, editor online: Alexandru Cojocaru)

Sursa foto: FC Bayern München /Facebook.com

2 „A fost așa toată durata zborului de patru ore”

3 STENOGRAME „Eugen Mîrtz i-a inoculat victimei ideea că prin sexul anal a salvat-o de la moarte deblocându-i o chakră ce controlează punctele vitale”

4 Prima intoxicare aruncată pe piață de Antena 3, un sondaj realizat de fostul ginere al lui Dan Voiculescu

5 VIDEO Surpriză totală / Cine ar fi „gurul” discipol al lui Gregorian Bivolaru săltat de mascați. Eugen Mârtz era invitat mereu la B1TV, la emisiunea Al…