Fotbal: Campionatul Spaniei - FC Barcelona, ţinută în şah de Las Palmas

Echipa FC Barcelona, liderul campionatului de fotbal al Spaniei, a terminat la egalitate, 1-1, partida disputată în deplasare cu formaţia Las Palmas, ocupanta locului 18 în clasament, joi seara, într-o partidă contând pentru etapa a 26-a din Primera Division.

Argentinianul Lionel Messi a adus-o pe Barca în avantaj, la jumătatea primei reprize (min.21), însă gazdele au restabilit egalitatea în debutul părţii secunde a jocului, în urma unei lovituri de la 11 m transformate de Jonathan Calleri (min. 48).

În urma acestei remize, a treia înregistrată în ultimele cinci etape, FC Barcelona a rămas cu un avans de numai cinci puncte faţă de ocupanta locului secund, Atletico Madrid, pe care o va înfrunta duminică, pe Camp Nou şi care pare în creştere de formă, după ce s-a impus miercuri pe teren propriu, cu 4-0, în faţa formaţiei Leganes, graţie unei cvadruple a atacantului francez Antoine Griezmann.

Athletic Bilbao - CF Valencia 1-1
Au marcat: De Marcos (49), respectiv Kondogbia (23).

Malaga - FC Sevilla 0-1
A marcat: Correa (15).

Getafe - Deportivo La Coruna 3-0
Au marcat: Ungel (40), Boveda (44 - autogol), Jorge Molina (82).
Atacantul român Florin Andone a fost rezervă la Deportivo şi a intrat pe teren în minutul 63.

Las Palmas - FC Barcelona 1-1
Au marcat: Calleri (48 - penalty), respectiv Messi (21).

Alaves - Levante 1-0
A marcat: Laguardia (90).

În clasament conduce FC Barcelona, 66 puncte, urmată de Atletico Madrid, 61 puncte, Real Madrid, 51 puncte, Valencia, 50 puncte, Sevilla, 42 puncte, etc.
AGERPRES (autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Ţenea, editor online: Gabriela Badea)

4 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia