Fotbal: CFR Cluj a remizat acasă cu Randers FC, scor 1-1, în Europa Conference League

CFR Cluj a remizat acasă cu echipa daneză Randers FC, scor 1-1, în meciul disputat joi seara pe stadionul "Dr. Constantin Rădulescu", în Grupa D a competiţiei fotbalistice Europa Conference League.

Randers a condus după golul lui Alhaji Kamara din minutul 40. Claudiu Petrila a egalat în minutul 68.

Campioana României a fost departe de evoluţiile remarcabile din cupele europene din sezoanele trecute, când a întâlnit nume prestigioase ca Sevilla FC, Lazio Roma sau Celtic Glasgow, însă a salvat parţial impresia după un joc mai bun în ultimele aproximativ 30 de minute.

CFR Cluj a evoluat modest în prima repriză, reuşind cu greu să se apropie de careul advers, în faţa unei echipe cu mulţi jucători înalţi.

Randers a avut prima ocazie în minutul 3, dar portarul Cristiano Figueiredo a fost atent la şutul lui Ankersen. Kamara a fost periculos în minutul 22, iar în minutul 34 Manea a scos de pe linia porţii la o execuţie a lui Odey.

Burcă a fost destul de periculos cu o lovitură de cap la un corner (37). Portarul lui Randers a apărat şutul lui Păun (39).

Aproape imediat, Randers a înscris prin Kamara, nemarcat, la un corner (min 40).

CFR a legat mai bine jocul în debutul actului secund, dar oaspeţii au preluat câteva minute controlul meciului şi fost mai periculoşi, prin acelaşi Kamara (55), iar Cristiano Figueiredo a respins în corner şutul lui Kehinde (58).

Echipa lui Dan Petrescu a revenit în atac, iar portarul Carlgren a fost atent la şutul lui Bordeianu (61). Kehinde putea majora avantajul oaspeţilor, însă lobul său a nimerit transversala (64).

Petrila, introdus de câteva minute, a fost găsit de Deac şi şi-a valorificat viteza, marcând golul egalării în min. 68. Denis Alibec, intrat pe teren odată cu Petrila, a contribuit la această fază.

Cestor a trimis peste poartă la o fază fixă, în min. 74. Goalkeeperul lui Randers a atins o centrare a lui Florin Ştefan, mingea lovind bara (83).

Ambele echipe au căutat în final victoria, dar nu au reuşit să înscrie.

În primul meci din faza grupelor, campioana României a fost învinsă în deplasare de echipa cehă Jablonec (0-1), iar Randers a remizat acasă cu formaţia olandeză AZ Alkmaar (2-2).

Joi, Alkmaar a dispus pe teren propriu de Jablonec cu 1-0.

CFR va juca următorul meci din grupă împotriva lui Alkmaar, la Cluj, pe 21 octombrie.

CFR Cluj - Randers FC 1-1 (0-1)
Au marcat: Claudiu Petrila (68), respectiv Alhaji Kamara (40)
Cluj-Napoca, Stadion "Dr. Constantin Rădulescu"
Europa Conference League - Grupa D

CFR Cluj: 23. Cristiano Figueiredo - 4. Cristian Manea, 3. Andrei Burcă, 92. Mike Cestor, 96. Florin Ştefan - 21. Bismark Adjei-Boateng (19. Juan Culio, 82), 5. Jonathan Rodriguez (37. Mihai Bordeianu, 46), 10. Ciprian Deac - 7. Adrian Păun (75. Mihai Adrian Gîdea, 90+4), 22. Gabriel Debeljuh (77. Denis Alibec, 63), 18. Valentin Costache (27. Claudiu Petrila, 63). Antrenor: Dan Petrescu.
Rezerve neutilizate: 43. Cristian Bălgrădean, 89. Otto Hindrich - 6. Daniel Graovac, 13. Denis Ciobotariu, 29. Rachid Bouhenna, 77. Denis Alibec, 82. Alin Fica, 98. Raul Haiduc.

Randers FC: 1. Patrik Carlgren - 15. Bjorn Kopplin (căpitan), 8. Simon Piesinger, 2. Simon Graves Jensen, 19. Oliver Bundgaard - 9. Jakob Ankersen (12. Simon Tibbling), 6. Lasse Berg Johnsen, 20. Vito Hammershoj-Mistrati (18. Tobias Klysner, 86), 10. Tosin Kehinde - 90. Stephen Odey (44. Nicolai Brock-Madsen, 69), 99. Alhaji Kamara (14. Frederik Lauenborg, 63). Antrenor: Thomas Thomasberg.
Rezerve neutilizate: 22. Andreas Sondergaard, 25. Jonas Dakir - 11. Erik Marxen, 17. Jesper Lauridsen, 30. Vincent Onovo, 40. Filip Bundgaard, 45. Marvin Egho.

Arbitru: Davide Massa; arbitri asistenţi: Fabiano Preti, Stefano Alassio; al patrulea oficial: Davide Ghersini (toţi din Italia)
Delegat UEFA: Kimmo J. Lipponen (Finlanda), observator UEFA pentru arbitri: Asim Hudiev (Azerbaidjan)
AGERPRES (AS/editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Anda Badea)

Sursa foto: Fotbal Club CFR 1907 CLUJ-NAPOCA / Facebook

5 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia