Fotbal: Cupa Angliei - Manchester United, în optimile de finală după ce a învins-o pe Liverpool

Echipa Manchester United s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Angliei la fotbal, impunându-se pe teren propriu, cu scorul de 3-2, în faţa rivalei FC Liverpool, duminică, la capătul unui meci spectaculos.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Mason Greenwood (26), Marcus Rashford (48) şi Bruno Fernandes (78), în timp ce pentru "cormorani" a punctat Mohamed Salah, în minutele 18 şi 58.

Chelsea Londra, finalista ediţiei trecute a competiţiei, a acces la rândul ei în faza superioară după ce a dispus cu 3-1 pe Stamford Bridge de gruparea de ligă secundă Luton Town, graţie triplei atacantului Tammy Abraham (11, 17, 74). Oaspeţii au înscris golul de onoare prin Jordan Clark, în minutul 30.

O altă favorită care şi-a asigurat calificarea în optimile de finală este Leicester City, învingătoare cu 3-1 pe terenul divizionarei secunde Brentford FC. Gazdele au deschis rapid scorul, prin Mads Bech Soerensen (6), însă "vulpile" au întors rezultatul după pauză, graţie reuşitelor lui Cengiz Under (46), Youri Tielemans (51 - penalty) şi James Maddison (71).

Everton (D1) - Sheffield Wednesday (D2) 3-0

Luni este programată partida Wycombe Wanderers (D2) - Tottenham (D1), în timp ce marţi va avea loc întâlnirea Bournemouth (D2) - Crawley Town (D4)