Fotbal: Cupa Spaniei - Coutinho, la primul gol pentru FC Barcelona, calificată în finală pentru al cincilea an consecutiv

Brazilianul Philipe Coutinho a reuşit primul său gol în tricoul echipei FC Barcelona, care s-a calificat în finala Cupei Spaniei la fotbal pentru al cincilea an consecutiv (un record), graţie victoriei obţinute în deplasare, cu scorul de 2-0, în faţa formaţiei CF Valencia, joi seara, în manşa secundă a semifinalelor competiţiei.

Cinci minute pe teren i-au fost suficiente mijlocaşului sud-american, intrat în joc la pauză, pentru a deschide scorul în partida de pe Mestalla, reluând cu capul în poartă o centrare perfectă a uruguayanului Luis Suarez, fostul său coleg de la FC Liverpool (min. 50). Acelaşi Suarez a pasat decisiv şi la cel de-al doilea gol al catalanilor, marcat de croatul Ivan Rakitic (min. 82).

În meciul tur, FC Barcelona reuşise să se impună cu scorul de 1-0, pe Camp Nou.

Gruparea "blaugrana", care a câştigat ultimele trei ediţii ale Cupei Spaniei, după ce în 2014 a fost învinsă în finală de Real Madrid, a devenit astfel prima echipă care ajunge pentru al cincilea an consecutiv în ultimul act al celei mai vechi competiţii din fotbalul spaniol.

Barca va întâlni în finala programată pe 21 aprilie formaţia FC Sevilla, care a trecut în cealaltă semifinală de formaţia Leganes (1-1 şi 2-0). Va fi, astfel, o reeditare a finalei din 2016, câştigată de catalani după prelungiri (2-0).

În cazul unui nou succes, FC Barcelona va ajunge la un total de 30 de trofee cucerite în Cupa Spaniei şi, totodată, al patrulea consecutiv, performanţă pe care a mai reuşit-o doar Athletic Bilbao, în perioada 1930-1933.
AGERPRES (autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Ţenea, editor online: Ada Vîlceanu)

1 Un text dur și fără perdea despre ce se întâmplă acum în Ucraina și în „lumea civilizată”

3 Dezvăluiri despre culisele unor negocieri secrete care ar fi putut termina demult războiul din Ucraina / Putin și Zelenski au fost dispuși să ia în cons…

4 Hărți care dau fiori / Victoria Rusiei în Ucraina ar avea consecințe devastatoare pentru apărarea NATO. România, printre țările aflate în pericol