Fotbal: Cupa Spaniei - FC Barcelona, învinsă de Sevilla (0-2) în prima manşă a semifinalelor

Echipa FC Sevilla, deţinătoarea trofeului Europa League, a învins pe teren propriu, cu scorul de 2-0, formaţia FC Barcelona, miercuri seara, în prima manşă a semifinalelor Cupei Spaniei la fotbal.

Andaluzii au deschis scorul în prima repriză, printr-un gol marcat de fundaşul central francez Jules Kounde (25), iar apoi şi-au majorat avantajul în finalul reprizei secunde (85), graţie reuşitei croatului Ivan Rakitic, fostul jucător al Barcelonei.

În urma acestei victorii, Sevilla va aborda manşa secundă, programată pe 3 martie, cu prima şansă la calificarea în finală.

Miercuri seara se va disputa cealaltă partidă din prima manşă a semifinalelor Cupei Spaniei, între echipele Athletic Bilbao şi Levante.

Pentru FC Barcelona, eşecul de la Sevilla a fost primul suferit în ultimele şapte partide disputate şi s-a produs cu doar o săptămână înaintea duelului cu Paris Saint-Germain din optimile de finală ale Ligii Campionilor.
AGERPRES (AS/autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Ţenea, editor online: Ady Ivaşcu)

1 Va fi asfaltat cel mai vechi drum din țară, o variantă mai scurtă cu 30 de km la Valea Oltului!

2 Primul general român format la Harvard răspunde unei întrebări presante. Ce șanse mai are Ucraina să învingă Rusia

3 Citiți și judecați voi...

4 „De ce stă Spania cu sute de tancuri și sisteme de apărare aeriană? Împotriva cui vor să le folosească?”