Fotbal: FC Barcelona, învinsă surprizător de Levante în campionatul Spaniei

Echipa FC Barcelona a fost învinsă în deplasare, cu scorul de 3-1, de formaţia Levante, într-o partidă din campionatul de fotbal al Spaniei, catalanii riscând astfel să piardă fotoliul de lider al clasamentului la finalul etapei a 12-a.

Căpitanul Barcei, Lionel Messi, a deschis scorul în prima repriză (37), în urma unei lovituri de la 11 m, însă gazdele au reuşit să înscrie de trei ori într-un interval de opt minute, în repriza scundă, prin Jose Campana (60), Borja Mayoral (63) şi Nemanja Radoja (68).

În primul meci al etapei, Valencia s-a impus cu 2-1 pe terenul lui Espanyol Barcelona, prin golurile lui Dani Parejo (69 - penalty) şi Maxi Gomez (80). pentru gazde a marcat Marc Roca (31 penalty).

Tot sâmbătă se mai dispută meciurile Levante - FC Barcelona, FC Sevilla - Atletico Madrid şi Real Madrid - Betis Sevilla, în timp ce duminică sunt programate partidele Valladolid - Mallorca, Villarreal - Athletic Bilbao, Osasuna - Alaves, Celta Vigo - Getafe, Leganes - Eibar şi Granada - Real Sociedad.

Clasament: 1. FC Barcelona, 22 puncte, 2. Real Madrid, 21 puncte, 3. Granada, 20 puncte, 4. Atletico Madrid, 20 puncte, 5. Sevilla, 20 puncte, 6. Real Sociedad, 19 puncte, etc.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Dragomir, editor online: Alexandru Cojocaru)

3 „Dacă voiai să câștigi nu era suficient doar să-ți petreci câteva ore cu un bărbat”

4 O informație care dă fiori / Ce știe CIA despre intențiile Rusiei în Europa?

5 AUDIO Numele lui Coldea, într-un nou scandal. Anca Alexandrescu a difuzat înregistrări depuse la DNA