Fotbal: FC Barcelona, la un pas de al 26-lea său titlu de campioană a Spaniei

Echipa de fotbal FC Barcelona a învins în deplasare, cu scorul de 2-0, formaţia Alaves, într-o partidă disputată marţi seara în cadrul etapei a 34-a din Primera Division, gruparea catalană aflându-se acum la un singur pas de al 26-lea titlu de campioană a Spaniei din istoria sa.

Barca a abordat meciul de pe stadionul Medizorroza cu căpitanul Lionel Messi pe banca de rezerve, argentinianul intrând pe teren în ultima jumătate de oră de joc. Oaspeţii au deschis scorul în repriza secundă, prin Carlos Alena (min.54), iar apoi şi-au majorat avantajul în minutul 60, în urma unui penalty transformat de Luis Suarez.

Graţie acestui succes, Messi şi colegii săi s-au distanţat la 12 puncte de ocupanta locului secund în clasament, Atletico Madrid, care va evolua miercuri, pe teren propriu, cu Valencia. O înfrângere a lui Atletico în acest joc sau un succes al catalanilor sâmbătă, în partida cu Levante, va aduce titlul de campioană în vitrina Barcelonei.

Alaves - FC Barcelona 0-2
Au marcat: Alena (54), Suarez (60 - penalty).

Miercuri au loc partidele Atletico Madrid - Valencia, Espanyol Barcelona - Celta Vigo, Lganes - Athletic Bilbao şi Levante - Betis Sevilla, în timp ce joc sunt programate întâlnirile FC Sevilla - Rayo Vallecano, Real Sociedad - Villarreal şi Getafe - Real Madrid.

Clasament: 1. FC Barcelona - 80 puncte, 2. Atletico Madrid - 68 puncte (33 jocuri), 3. Real Madrid - 64 puncte (33 jocuri), 4. Getafe - 54 puncte (33 jocuri), 5. Valencia - 52 puncte (33 jocuri) etc.

AGERPRES (AS/editor: Mihai Dragomir, editor online: Adrian Dădârlat)

1 Un text dur și fără perdea despre ce se întâmplă acum în Ucraina și în „lumea civilizată”

2 VIDEO Atac cu rachete fără precedent al Ucrainei împotriva Rusiei

3 Dezvăluiri despre culisele unor negocieri secrete care ar fi putut termina demult războiul din Ucraina / Putin și Zelenski au fost dispuși să ia în cons…

4 Hărți care dau fiori / Victoria Rusiei în Ucraina ar avea consecințe devastatoare pentru apărarea NATO. România, printre țările aflate în pericol