Fotbal: FC Liverpool relansează lupta pentru titlu în Premier League

Echipa FC Liverpool a învins în deplasare, cu scorul de 2-0, formaţia Arsenal Londra, într-o partidă restantă contând pentru etapa a 27-a a campionatului de fotbal al Angliei, disputată miercuri seara.

"Cormoranii" au deschis scorul după pauză, prin portughezul Diogo Jota (54), iar apoi şi-au majorat avantajul în minutul 62, graţie reuşitei brazilianului Roberto Firmino.

În urma acestei victorii, Liverpool s-a apropiat la un singur punct de liderul clasamentului, Manchester City, care a obţinut doar o remiză, luni, pe terenul echipei Crystal Palace (0-0).

Manchester City şi Liverpool, care au acum acelaşi număr de jocuri disputate (29), se vor înfrunta pe 10 aprilie, în etapa a 32-a a sezonului, într-o partidă care ar putea fi decisivă pentru stabilirea noii campioanei a Angliei.

Arsenal Londra a ratat, în schimb, şansa de a-şi consolida poziţia a patra în Premier League, ultima care asigură participarea la viitoarea ediţie a Ligii Campionilor, având în continuare un avans de un punct faţă de Manchester United, ocupanta locului al cincilea..

Într-o altă partidă restantă programată miercuri, contând pentru etapa a 16-a a campionatului englez, Tottenham Hotspur s-a impus în deplasare, cu 2-0, în faţa formaţiei Brighton, prin golurile marcate de Cristian Romero (37) şi Harry Kane (57).

Clasament: 1. Manchester City 70 puncte, 2. Liverpool 69 p, 3. Chelsea Londra 59 p, 4. Arsenal Londra 51 p, 5. Manchester United 50 p, 6. West Ham United 48 p, 7. Tottenham Hotspur 48 p etc.
AGERPRES (AS/autor: Mihai Dragomir, edito: Mihai Ţenea, editor online: Simona Aruştei)

2 Voi ați văzut asta? / America, oameni buni...