Fotbal feminin: Portugalia - România 0-0, în baraj pentru EURO 2017

Naționala feminină de fotbal a României a terminat la egalitate cu formația Portugaliei, 0-0, vineri seara, în prima manșă a barajului pentru EURO 2017, pe Estadio do Restelo din Lisabona.

Tricolorele au reușit un rezultat foarte bun și au prima șansă la calificarea la EURO 2017, o premieră pentru fotbalul feminin românesc.

Portugalia a dominat jocul și a avut mai multe ocazii de gol, ratând și un penalty, prin Claudia Neto (9), care a trimis în bară.

Echipa gazdă a ratat o mare oportunitate în minutul 89, când Daria Silva a scăpat singură spre poartă, dar a fost blocată de Andreea Părăluță. România a fost aproape să dea lovitura în prelungiri, dar Patricia Morais a respins în corner șutul Laurei Rus (90+1).

Calificarea la turneul final din Olanda se va decide pe 25 octombrie, la Cluj-Napoca.

Portugalia — România 0-0
Cláudia Neto a ratat un penalty în min. 9.
Lisabona, Estadio do Restelo: 3.417 spectatori
EURO 2017 — baraj (tur)

Au evoluat echipele:
Portugalia: 12. Patricia Morais — 5. Matilde Fidalgo, 4. Sílvia Rebelo, 15. Carole Costa, 9. Ana Borges — 19. Amanda Da Costa (13. Fátima Pinto, 67), 14. Dolores Silva, 20. Suzane Pires — 18. Carolina Mendes — 10. Ana Leite (16. Diana Silva, 84), 7. Cláudia Neto (căpitan). Selecționer: Francisco Neto.
Rezerve neutilizate: 1. Jamila Marreiros — 3. Raquel Infante, 6. Patricia Gouveia, 8. Andreia Norton, 11. Tatiana Pinto.

România: 1. Andreea Părăluță — 2. Andreea Corduneanu, 3. Lidia Havriștiuc, 6. Maria Ficzay, 15. Olivia Oprea (5. Adina Giurgiu, 73) — 7. Raluca Sârghe (18. Mihaela Ciolacu, 56), 4. Ioana Bortan, 8. Ștefania Vătafu, 10. Andreea Voicu — 14. Alexandra Lunca (9. Laura Rus, 66), 11. Florentina Olar (căpitan). Selecționer: Mirel Albon.
Rezerve neutilizate: 12. Roxana Oprea — 13. Beatrice Tărășilă, 16. Anamaria Gorea, 22. Teodora Meluță.

Arbitru: Katalin Kulcsar; arbitri asistenți: Judit Kulcsar, Brigitta Makkosne Petz; arbitru de rezervă: Gyongyi Gaal (toate din Ungaria)
Cartonașe galbene: Corduneanu (45), Vătafu (80).