Fotbal: Feyenoord, eliminată incredibil din Cupa Olandei

Feyenoord Rotterdam a fost eliminată incredibil din Cupa Olandei la fotbal, după ce a condus-o cu 3-1 pe SC Heerenveen şi a primit trei goluri în ultimele zece minute, pierzând cu 3-4, în sferturile de finală ale competiţiei.

Gazdele au deschis scorul prin Rami Kaib (15), dar apoi Feyenoord a înscris de trei ori, prin Bryan Linssen (47), Steven Berghuis (57) şi Lutsharel Geertruida (61). Finalul a fost epic, cu trei goluri ale gazdelor în mai puţin de zece minute, reuşite de Benjamin Nygren (81) şi Siem de Jong (86, 88).

Succesul echipei din Heerenveen a fost facilitat şi de faptul că Feyenoord a jucat în inferioritate numerică din min. 66, când internaţionalul Steven Berghuis a primit al doilea cartonaş galben.

De remarcat că Heerenveen a ratat un penalty, prin Joey Veerman (53).

Feyenoord a fost finalistă a ediţiei trecute a Cupei Olandei (alături de Utrecht), care nu s-a mai disputat.

În semifinale (2 martie), Heerenveen o va înfrunta pe Ajax Amsterdam, iar Vitesse Arnhem o va întâlni pe VVV-Venlo.
AGERPRES (AS-autor: Mihai Ţenea, editor: Mihai Dragomir, editor online: Gabriela Badea)