Fotbal: Franța a învins Olanda în deplasare, în preliminariile CM 2018

Reprezentativa Franței, vicecampioana Europei, a învins formația Olandei cu scorul de 1-0, luni seara, în deplasare, în preliminariile Cupei Mondiale de fotbal din 2018.

Unicul gol a fost marcat de Paul Pogba (30).

Portugalia, campioana europeană, este la a doua victorie consecutivă cu 6-0, după cea cu Andorra. În Feroe, omul meciului a fost Andre Silva, cu un hat-trick.

Belarus, după ce a ținut în șah Franța, nu a putut trece de Luxemburg (1-1), care a jucat o repriză în inferioritate numerică.

Belgia și Grecia au marcat în chiar primul minut de joc al partidelor jucate în deplasare cu Gibraltar, respectiv Estonia.

Rezultate:

Duminică 9 octombrie

Grupa D
Republica Moldova — Irlanda 1-3
Au marcat: Igor Bugaiov 45+1, respectiv Shane Long 2, James McClean 69, 76.

Țara Galilor — Georgia 1-1
Au marcat: Gareth Bale 10, respectiv Tornike Okriașvili 57.

Serbia — Austria 3-2
Au marcat: Aleksandar Mitrovic 6, 23, Dusan Tadic 74, respectiv Marcel Sabitzer 15, Marc Janko 63.

Grupa G
Albania — Spania 0-2
Au marcat: Diego Costa 55, Nolito 63.

Macedonia — Italia 2-3
Au marcat: Ilja Nestorovski 57, Ferhan Hasani 59, respectiv Andrea Belotti 24, Ciro Immobile 75, 90+2.

Israel — Liechtenstein 2-1
Au marcat: Tomer Hemed 4, 16, respectiv Maximilian Goeppel 49.

Grupa I
Finlanda — Croația 0-1
A marcat: Mario Mandzukic 18.

Ucraina — Kosovo 3-0
Au marcat: Artem Kraveț 31, Andrei Iarmolenko 81, Ruslan Rotan 87.

Islanda — Turcia 2-0
Au marcat: Omer Toprak 42 (autogol), Alfred Finnbogason 44.

Luni 10 octombrie

Grupa A
Belarus — Luxemburg 1-1
Au marcat: Pavel Savițki 80, respectiv Aurelien Joachim 85.
Cartonaș roșu: Dirk Carlson (Luxemburg) 44.

Olanda — Franța 0-1
A marcat: Paul Pogba 30.

Suedia — Bulgaria 3-0
Au marcat: Ola Toivonen 39, Oscar Hiljemark 45, Victor Lindeloef 58.

Grupa B
Andorra — Elveția 1-2
Au marcat: Alex Martinez 90+1, respectiv Fabian Schaer 19 — penalty, Admir Mehmedi 77.

Insulele Feroe — Portugalia 0-6
Au marcat: Andre Silva 12, 22, 37, Cristiano Ronaldo 65, Joao Moutinho 90+1, Joao Cancelo 90+3.

Letonia — Ungaria 0-2
Au marcat: Adam Gyurcso 10, Adam Szalai 77.

Grupa H
Bosnia — Cipru 2-0
A marcat: Edin Dzeko 70, 80.

Estonia — Grecia 0-2
Au marcat: Vassilis Torosidis 1, Kostas Stafylidis 61.

Gibraltar — Belgia 0-6
Au marcat: Christian Benteke 1, 43, 55, Axel Witsel 19, Dries Mertens 51, Eden Hazard 79.

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Adrian Dădârlat)

1 Dezvăluiri despre culisele unor negocieri secrete care ar fi putut termina demult războiul din Ucraina / Putin și Zelenski au fost dispuși să ia în cons…

2 Un text dur și fără perdea despre ce se întâmplă acum în Ucraina și în „lumea civilizată”

3 Hărți care dau fiori / Victoria Rusiei în Ucraina ar avea consecințe devastatoare pentru apărarea NATO. România, printre țările aflate în pericol

4 VIDEO Unde o fi plecat așa intempestiv Nicușor Dan?