Fotbal: Juventus Torino, campioană a Italiei pentru al nouălea an consecutiv

Echipa Juventus Torino a cucerit al nouălea său titlu consecutiv de campioană a Italiei la fotbal şi al 36-lea din istoria sa, după victoria cu 2-0 obţinută pe teren propriu în faţa formaţiei Sampdoria Genova, duminică, în etapa a 36-a din Serie A.

Starul portughez Cristiano Ronaldo a deschis scorul în finalul primei reprize (45), gazdele majorându-şi avantajul în partea secundă a jocului, prin Federico Bernardeschi (67).

Ronaldo, care a ratat şi un penalty în minutul 89, a ajuns astfel la 31 de goluri în actuala ediţie a primei ligi italiene, ocupând locul secund în ierarhia golgheterilor, după Ciro Immobile, atacantul formaţiei Lazio Roma (34 goluri), autorul unui hat-trick în această etapă.

Cu două etape înainte de finalul sezonului, Juventus are un avans de şapte puncte faţă de ocupanta locului secund, Inter Milano.

Acest "scudetto" este primul obţinut de "Bătrâna doamnă" sub comanda antrenorului Maurizio Sarri, care a prelungit astfel seria incredibilă iniţiată de Antonio Conte (3 titluri) şi continuată de Massimiliano Allegri (cinci titluri).

Rezultate:
Vineri
AC Milan - Atalanta Bergamo 1-1
Au marcat: Calhanoglu (14), respectiv Zapata (34).

Sâmbătă
Brescia - Parma 1-2
Au marcat: Dessena (62), respectiv Darmian (59), Kulusevski (81).

Genoa - Inter Milano 0-3
Au marcat: Lukaku (34, 90+3), Sanchez (83).

Napoli -Sassuolo 2-0
Au marcat: Hysaj (8), Allan (90+3).

Duminică
Bologna - Lecce 3-2
Au marcat: Palacio (2), Soriano (5), Barrow (90+3), respectiv Mancosu (45+2), Falco (66).
Portarul Răzvan Sava a fost rezervă la Lecce.

AS Roma - Fiorentina 2-1
Au marcat: Veretout (45 - penalty, 87 - penalty), respectiv Milenkovic (54).

Cagliari - Udinese 0-1
A marcat: Okaka (2).

Hellas Verona - Lazio Roma 1-5
Au marcat: Amrabat (39 - penalty), respectiv Immobile (45+6 - penalty, 83, 90+4 - penalty), Milinkovic-Savic (56), Correa (63).

SPAL Ferrara - Torino FC 1-1
Au marcat: D'Alessandro (80), respectiv Verdi (57).

Juventus Torino - Sampdoria Genova 2-0
Au marcat: Cristiano Ronaldo (45+7), Bernardeschi (67).