Fotbal: Liverpool a câştigat Cupa Mondială a Cluburilor, după 1-0 cu Flamengo

Liverpool a câştigat în premieră Cupa Mondială a Cluburilor la fotbal, sâmbătă, după ce a învins-o în finală pe Flamengo Rio de Janeiro cu scorul de 1-0 (0-0, 0-0), după prelungiri, în finala disputată la Doha (Qatar).

Deţinătoarea trofeului Ligii Campionilor la fotbal s-a impus prin golul marcat de brazilianul Roberto Firmino (99), la capătul unui contraatac purtat de senegalezul Sadio Mane.

Finala de la Doha a fost o reeditare a Cupei Intercontinentale din 1981, când Flamengo a obţinut victoria.

Liverpool, sextuplă campioană a Europei, se proclamă în premieră campioană a lumii la nivel de club, după ce a ratat trei şanse, în 1981, 1984 şi 2005.

Campioana Braziliei, Flamengo, care a câştigat luna trecută Copa Libertadores, cea mai importantă competiţie intercluburi din America de Sud, a dominat prima repriză, a suferit în actul al doilea şi a forţat egalarea în ultima repriză a prelungirilor, însă nu a reuşit să marcheze.

Firmino a avut o bară imediat după pauză (47). În prelungiri, ''cormoranii'' au primit penalty, după un fault al lui Rafinha la Mane, dar în urma intervenţiei arbitrajului video s-a observat că infracţiunea a avut loc în afara careului.

Au evoluat echipele:
Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Virgil Van Dijk, Joe Gomez, Andrew Robertson - Jordan Henderson, Naby Keita (James Milner, 100), lex Oxlade-Chamberlain (Adam Lallana, 75) - Mohamed Salah (Xherdan Shaquiri, 120+1), Roberto Firmino (Divock Origi, 105), Sadio Mane. Antrenor: Jurgen Klopp.
Flamengo: Diego Alves - Rafinha, Rodrigo Caio, Pablo Mari, Filipe Luis - Gerson (Lincoln, 102), Willian Arao (Orlando Berrio, 120), Giorgian De Arrascaeta (Vitinho, 77) - Everton Ribeiro (Diego, 82), Gabriel Barbosa ''Gabigol'', Bruno Henrique. Antrenor: Jorge Jesus.

A arbitrat Abdulrahman Al Jassim (Qatar).
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)