Fotbal: Liverpool şi Ajax s-au calificat în optimile Ligii Campionilor

Liverpool şi Ajax Amsterdam s-au calificat, miercuri, în optimile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce au bifat a patra lor victorie din tot atâtea meciuri în faza grupelor.

Cele două se alătură echipelor Bayern Munchen şi Juventus Torino, care şi-au asigurat marţi biletele pentru optimi.

Liverpool a trecut de Atletico Madrid cu 2-0, prin golurile reuşite de Diogo Jota (13) şi Sadio Mane (21), în condiţiile în care oaspeţii au evoluat în zece oameni încă din prima repriză, când Felipe a fost eliminat (36).

Ajax, echipa cu al treilea atac din Champions League, cu 14 goluri marcate (după Bayern - 17 şi Manchester City - 15), a dispus de Borussia Dortmund cu 3-1, în deplasare.

Borussia a deschis scorul prin Marco Reus (37 - penalty), deşi era în zece oameni (Mats Hummels a fost eliminat în min. 29). ''Lăncierii'' au reuşit să fructifice avantajul numeric pe finalul partidei, marcând de trei ori în ultimele 20 de minute, prin sârbul Dusan Tadic (72), ivorianul Sebastien Haller (84) şi Davy Klaassen (90+3).

Manchester City a făcut şi ea un pas important către faza următoare, după 4-1 cu FC Bruges, pe Etihad Stadium. Foden a deschis scorul pentru echipa antrenată de Pep Guardiola, dar imediat campioana Belgiei a egalat. ''Cetăţenii'' au făcut diferenţa după pauză, când au punctat Mahrez, Sterling şi Gabriel Jesus.

RB Leipzig a smuls un punct în duelul cu PSG, 2-2, printr-un penalty transformat de ungurul Dominik Szoboszlai în ultimele minute de joc (90+2). Vicecampioana Germaniei a deschis scorul rapid, prin Nkunku (8), şi putea să îl majoreze la scurt timp, dar Gianluigi Donnarumma a apărat penalty-ul executat de Andre Silva. Olandezul Georginio Wijnaldum a reuşit o dublă pentru parizieni (21, 39), care au intrat în avantaj la pauză.

Scorul zilei a fost reuşit de Sporting Lisabona, 4-0 cu Beşiktaş Istanbul. Pedro Goncalves (31 - penalty, 38), Paulinho (41) şi Pablo Sarabia (56) au marcat golurile campioanei Portugaliei.

Inter Milano, la care portarul Ionuţ Radu a fost rezervă, a câştigat cu 3-1 în faţa formaţiei Sheriff, la Tiraspol. Brozovic, Skriniar şi Alexis Sanchez au semnat golurile campioanei Italiei, în timp ce pentru gazde a înscris malianul Adama Traore.

Rezultatele de miercuri:
Grupa A

Manchester City - FC Bruges 4-1
Au marcat: Phil Foden 15, Riyad Mahrez 54, Raheem Sterling 72, Gabriel Jesus 90+2, respectiv John Stones (autogol) 17.

RB Leipzig - Paris Saint-Germain 2-2
Au marcat: Christopher Nkunku 8, Dominik Szoboszlai 90+2 - penalty, respectiv Georginio Wijnaldum 21, 39.
Andre Silva (RB Leipzig) a ratat un penalty în min. 12 (a apărat Gianluigi Donnarumma).

AC Milan - FC Porto 1-1
Au marcat: Chancel Mbemba (autogol) 61, respectiv Luis Diaz 6.

Liverpool FC - Atletico Madrid 2-0
Au marcat: Diogo Jota 13, Sadio Mane 21.

Borussia Dortmund - Ajax Amsterdam 1-3
Au marcat: Marco Reus 37 - penalty, respectiv Dusan Tadic 72, Sebastien Haller 84, Davy Klaassen 90+3.
Cartonaş roşu: Mats Hummels (Borussia) 29.

Sporting Lisabona - Beşiktaş Istanbul 4-0
Au marcat: Pedro Goncalves 31 - penalty, 38, Paulinho 41, Pablo Sarabia 56.

Real Madrid - Şahtior Doneţk 2-1
Au marcat: Karim Benzema 14, 61, respectiv Fernando 39.

FC Sheriff Tiraspol - Inter Milano 1-3
Au marcat: Adama Traore 90+2, respectiv Marcelo Brozovic 54, Milan Skriniar 66, Alexis Sanchez 82.

Clasament
1 Real Madrid 4 3 0 1 9-3 9
2 Inter Milano 4 2 1 1 6-3 7
3 FC Sheriff 4 2 0 2 6-7 6
4 Şahtior Doneţk 4 0 1 3 1-9 1

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)