Fotbal: Manchester United, cu un pas în finala Europa League, după 6-2 cu AS Roma

Manchester United a făcut un pas mare spre finala Europa League la fotbal, după ce a învins-o pe AS Roma cu scorul de 6-2, joi seara, pe Old Trafford, în prima manşă a semifinalelor.

United a deschis scorul prin Bruno Fernandes (9), dar AS Roma a făcut o primă repriză bună şi a reuşit să întoarcă scorul prin golurile înscrise de Lorenzo Pellegrini (15 - penalty) şi Edin Dzeko (34).

Giallorossi au fost nevoiţi să facă trei schimbări în prima repriză din cauza accidentărilor, astfel că au avut de suferit după pauză.

Echipa antrenată de Ole Gunnar Solskjaer a făcut o repriză a doua de excepţie, marcând de cinci ori, prin Edinson Cavani (48, 64), Bruno Fernandes (71 - penalty), Paul Pogba (75) şi Mason Greenwood (86).

Cei mai buni oameni ai ''diavolilor roşii'', câştigătorii competiţiei în 2017, au fost Fernandes şi Cavani, fiecare cu două goluri şi două pase de gol.

În a doua semifinală, Villarreal a întrecut-o pe Arsenal cu 2-1.

''Submarinul galben'' a punctat de două ori în prima jumătate de oră, prin Manuel Trigueros (5) şi Raul Albiol (29), dar ''tunarii'' au redus din diferenţă prin ivorianul Nicolas Pepe (73 - penalty).

Arsenal, finalistă în 2019, a jucat în zece din min. 57, când a fost eliminat spaniolul Daniel Ceballos, dar egalitatea numerică s-a restabilit pe final, când francezul Etienne Capoue a primit şi el al doilea cartonaş galben (80).

Finala competiţiei va avea loc în data de 26 mai, la Gdansk (Polonia).

Rezultate:
Manchester United - AS Roma 6-2
Au marcat: Bruno Fernandes 9, 71 - penalty, Edinson Cavani 48, 64, Paul Pogba 75, Mason Greenwood 86, respectiv Lorenzo Pellegrini 15 - penalty, Edin Dzeko 34.

Villarreal - Arsenal Londra 2-1
Au marcat: Manuel Trigueros 5, Raul Albiol 29, respectiv Nicolas Pepe 73 - penalty.
Cartonaşe roşii: Daniel Ceballos (Arsenal, 57), Etienne Capoue (Villarreal, 80).

Meciurile din manşa secundă vor avea loc pe 6 mai.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)