Fotbal: Naţionala olimpică a României, un nou rezultat de egalitate cu Arabia Saudită (0-0), în meci amical

Echipa olimpică de fotbal a României a terminat la egalitate meciul amical susţinut, marţi, cu formaţia similară a Arabiei Saudite, 0-0, la Mogoşoaia, potrivit site-ului FRF .

Cele două echipe calificate la JO de la Tokyo au încheiat la egalitate şi sâmbătă, tot la Mogoşoaia, 1-1.

În prima repriză, Sîntean a reluat slab din 11 metri, după o recuperare a lui Raţiu (min. 8). Apoi, Vali Gheorghe nu a reuşit să reia din apropiere centrarea ideală a lui Sîntean (10). Saudiţii au avut şi ei momente bune, o reluare cu capul puternică, dar pe lângă poartă (23) şi un şut slab, pe jos şi pe centrul porţii, respins de Marin (29).

Raţiu a şutat din voleu, dar un fundaş oaspete a respins în corner, la ultima ocazie notabilă a primei reprize (40).

Cea mai mare ocazie din repriza secundă a fost ratată de Valentin Gheorghe, singur cu portarul (55). Şi saudiţii au irosit o ocazie bună în minutele adiţionale, şutând peste poartă din doar câţiva metri, după o minge respinsă de portar.

România a început cu M. Popa - Raţiu, Paşcanu, Ghiţă, Fl. Ştefan - M. Marin, M. Dulca - Sefer, A. Ciobanu, V. Gheorghe - Sîntean. Au mai jucat: G. Ganea, I. Gheorghe, A. Chindriş, Al. Dobre, R. Deaconu, T. Băluţă, R. Grigore şi Ed. Florescu.

Lotul echipei României este compus din următorii jucători:

portari: Marian Aioani, Mihai Popa, Ştefan Târnovanu;

fundaşi: Andrei Raţiu, Ricardo Grigore, Andrei Chindriş, Virgil Ghiţă, Alexandru Paşcanu, Radu Boboc, Florin Ştefan;

mijlocaşi: Andrei Ciobanu, Marius Marin, Marco Dulca, Alexandru Dobre, Valentin Gheorghe, Ion Gheorghe, Tudor Băluţă, Eduard Florescu, Antonio Sefer, Ronaldo Deaconu;

atacanţi: George Ganea, Andrei Sîntean.

Selecţionata olimpică a României s-a reunit la 30 iunie la Centrul Naţional de Fotbal de la Mogoşoaia, acolo unde se pregăteşte în regim închis până la plecarea în Japonia, programată pe 15 iulie.

Conform regulamentului, pentru ediţia din acest an a Jocurilor Olimpice sunt eligibili jucătorii născuţi începând cu 1 ianuarie 1997. Din cei 18 jucători plus 4 rezerve, maximum 3 pot fi peste limita de vârstă.

Jocurile Olimpice de la Tokyo, programate în 2020, au fost amânate pentru anul acesta din cauza pandemiei. Turneul de fotbal va debuta pe 21 iulie şi se va încheia pe 7 august. România s-a calificat în urma prestaţiei echipei naţionale Under-21 la Campionatul European de tineret din 2019, când a ajuns în semifinale. Selecţionata de fotbal a României revine la Jocurile Olimpice după o pauză de 57 de ani.

România face parte din Grupa B la Jocurile Olimpice, alături de Noua Zeelandă, Coreea de Sud şi Honduras.