Fotbal: Neymar intenţionează să se retragă din selecţionata Braziliei după Cupa Mondială de anul viitor

Atacantul brazilian Neymar intenţionează să se retragă din selecţionata ţării sale după Cupa Mondială de fotbal care va avea loc anul viitor în Qatar, a dezvăluit jucătorul echipei Paris Saint-Germain într-un interviu difuzat de serviciul de streaming sportiv DAZN.

"Cred că va fi ultima mea Cupă Mondială", a spus brazilianul în interviul respectiv. "O văd ca pe ultima mea Cupă Mondială. Nu ştiu dacă voi mai avea forţa mentală pentru a continua. Voi face totul pentru a mă asigura că totul merge bine, voi face totul pentru a câştiga cu ţara mea, pentru a împlini cel mai mare vis al meu, pe care l-am avut de când eram mic. Sper să reuşesc", a adăugat Neymar (29 ani), căpitanul echipei olimpice a Braziliei care a cucerit aurul la JO 2016 de la Rio.

Fostul jucător al lui Santos şi FC Barcelona a marcat 69 de goluri în 113 meciuri disputate în tricoul Selecao, aflându-se la doar opt reuşite de recordul legendarului Pele (77 de goluri).

Neymar a jucat sub o presiune foarte mare la Cupa Mondială din 2014, găzduită de Brazilia, competiţie care s-a încheiat prematur pentru el, din cauza unei accidentări. La Mondialul din Rusia, în 2018, Neymar a fost criticat pentru comportamentul său pe teren, iar recent a fost contestat de fanii brazilieni, cu ocazia unui meci din preliminariile CM 2022.
AGERPRES (AS/editor: Mihai Dragomir, editor online: Anda Badea)


populare
astăzi

1 Urmează Bolojan?

2 REVOLTĂTOR Comisia Europeană cere extinderea contribuției CASS asupra pensiilor pentru a face rost de bani pentru salariile bugetarilor!

3 Întârzierea la A0 Nord / Lotul 3, finalizat abia în septembrie, ține blocat și Lotul 4

4 Înalt oficial al Guvernului Bolojan, pus sub acuzare de DNA

5 Peste 60.000 de persoane au stabilit un record la Mogoșoaia: cel mai mare festival familial din Europa de Est