Fotbal: Polonia - Ţara Galilor 2-1, în Liga Naţiunilor

Selecţionata Poloniei a învins reprezentativa Ţării Galilor cu scorul de 2-1 (0-0), miercuri seara, la Wroclaw, în primul al ediţiei 2022 a Ligii Naţiunilor la fotbal, în Grupa a 4-a a Ligii A.

Galezii au reuşit să deschidă scorul prin Jonathan Williams (52), dar gazdele au obţinut victoria după două goluri marcate în ultimele 20 de minute, de rezervele Jakub Kaminski (72) şi Karol Swiderski (85).

Belgia şi Olanda mai fac parte din această grupă, urmând să se înfrunte pe 3 iunie

Ţara Galilor va juca următorul meci pe 5 iunie, cu Scoţia sau Ucraina, în finala barajului de calificare la Cupa Mondială 2022. Galezii i-au menajat în Polonia pe Gareth Bale, Ben Davies şi Aaron Ramsey în perspectiva partidei de la Cardiff, care ar putea aduce calificarea la o Cupă Mondială după o pauză de 64 de ani.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

1 VIDEO „Ucrainenii au luat 8.000 de telefoane mobile și le-au pus pe stâlpi de doi metri, așa detectează dronele Shahed”

2 Retragerea lui Piedone a devenit o chestiune de zile...