Fotbal: Porto - Juventus 2-1, în optimile Ligii Campionilor

FC Porto a învins-o pe Juventus Torino cu scorul de 2-1 (1-0), miercuri seara, pe ''Estadio do Dragao'', într-un meci din prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.

Lusitanii au deschis scorul în minutul al doilea al partidei (63 de secunde), prin iranianul Mehdi Taremi, după o gafă a lui Bentancur. ''Dragonii'' şi-au majorat avantajul în debutul reprizei secunde (19 secunde), prin Moussa Marega (46), la centrarea lui Manafa.

Juve a redus din diferenţă pe final, prin Federico Chiesa (82), care a fructificat centrarea lui Rabiot. În ultimele secunde ale partidei, Cristiano Ronaldo a fost trântit în careu de un fundaş al lui Porto, dar arbitrul nu a dictat penalty, spre nemulţumirea atacantului portughez.

Omul meciului a fost desemnat Sergio Oliveira (Porto).

Juve nu pierduse până acum în cinci meciuri directe cu Porto în cupele europene, având patru victorii şi un egal.

''Bătrâna Doamnă'' a devenit a doua echipă italiană care atinge optimile Champions League în şapte sezoane consecutive, după Inter (opt, între 2004/05 şi 2011/12).

Manşa secundă se va juca pe 9 martie, la Torino.

Porto: Marchesin - Manafa, Pepe (căpitan), Mbemba, Sanusi - Jesus Corona (Mamadou Loum Ndiaye, 90+1), Sergio Oliveira (Francisco Conceicao 90), Uribe, Otavio (Luis Diaz, 57) - Marega (Grujic, 66), Taremi. Antrenor: Sergio Conceicao.
Juventus: Szczesny - Danilo, Chiellini (căpitan; Demiral, 35), De Ligt, Alex Sandro - F. Chiesa, Rabiot, Bentancur, McKennie (Alvaro Morata, 63) - Kulusevski (A. Ramsey, 77), Cristiano Ronaldo. Antrenor: Andrea Pirlo.

A arbitrat spaniolul Carlos del Cerro Grande.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

2 VIDEO Soldați ruși spunând adevărul despre ce se întâmplă cu armata lor în Ucraina

4 Urmează bomba acestor alegeri? / AUR nu îndeplinește „o condiție de fond, determinantă” și toate candidaturile ar putea fi respinse!