Fotbal: PSG, la prima înfrângere în Ligue 1, în faţa lui Rennes

PSG, cu vedetele Neymar, Mbappe şi Leo Messi pe teren, a suferit duminică prima înfrângere în sezonul actual din Ligue 1, înclinându-se surprinzător pe terenul lui Rennes, 2-0, în etapa a 9-a a campionatului intern.

Pe Roahzon Park, gazdele au obţinut cele 3 puncte în urma golurilor reuşite de Gaetan Laborde (45) şi Flavien Tait (46). În minutul 76, Neymar a fost înlocuit cu Mauro Icardi, iar Mbappe a văzut un cartonaş galben pe final de meci.

Rennes a întrerupt astfel şirul victoriilor lui PSG, care îşi dorea cel de-al 9-lea succes consecutiv.

Cu toate acestea, PSG rămâne lider în clasament, cu 24 de puncte, în timp ce Rennes este pe 7, cu 12 puncte.

Aşa cum se ştie, sâmbătă echipa OGC Nice, care sezonul trecut a fost pregătită de românul Adrian Ursea, a învins acasă, cu 2-1 pe Brest, în etapa a 9-a din Ligue 1, şi a urcat pe treapta a 3-a a podiumului.

Pe Stade Allianz Riviera, Jean-Clair Todibo a deschis scorul pentru gazde în minutul 45, iar Melvin Bard l-a majorat în minutul 61. Oaspeţii au reuşit să puncteze în minutul 90+2 prin Franck Honorat.

Dacă Nice este pe locul 3, Brest este pe penultima poziţie (19), cu 4 puncte, fără a avea nicio victorie momentan în actualul sezon.

Jucând în faţa propriilor suporteri, Montpellier nu a reuşit să treacă de Strasbourg, meciul terminându-se 1-1. Florent Mollet a deschis scorul în minutul 12 pentru gazde, dar oaspeţii au egalat în minutul 28 prin Kevin Gameiro.

Montpellier este pe 13, cu 10 puncte, iar Strasbourg este pe 10, cu 11 puncte.

Vineri, Lens a învins cu 2-0 pe Reims, alte meciuri ale etapei urmând să se dispute duminică. AGERPRES

2 Misterioasa navă iraniană care s-a întors ieri, subit, după trei ani, acasă

3 Document secret rusesc obținut de Washington Post

4 Foarte interesante amănunte...

5 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia