Fotbal: Răzvan Marin a ajutat-o pe Cagliari să obţină a doua victorie consecutivă în Serie A

Internaţionalul român Răzvan Marin a avut o contribuţie importantă la victoria obţinută pe teren propriu de echipa sa, Cagliari, cu scorul de 1-0, în faţa formaţiei Bologna, miercuri seara, în cadrul etapei a 25-a a campionatului de fotbal al Italiei.

Mijlocaşul român a fost cel care a pasat decisiv la golul marcat în prima repriză de Daniele Rugani (19), graţie căruia Cagliari a obţinut al doilea succes consecutiv în Serie A, după cel de la Crotone (2-0), din etapa trecută.

Într-un alt meci disputat miercuri, AC Milan, ocupanta locului secund în clasament, a obţinut un punct in extremis pe teren propriu, în faţa formaţiei Udinese (scor 1-1), făcând astfel un pas greşit în lupta pentru titlu.

Oaspeţii au deschis scorul în partida de pe San Siro prin Rodrigo Becao (68), milanezii reuşind să restabilească egalitatea în prelungirile reprizei secunde, prin Franck Kessie, care a transformat o lovitură de la 11 m (90+7). Portarul român Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă la Milan în acest joc.

Gruparea "rossonera" a ratat astfel ocazia de se apropia la un singur punct de liderul Inter Milano, care va evolua joi seara la Parma.

Rezultate:
Miercuri

Sassuolo - SSC Napoli 3-3
Au marcat: Maksimovic (34 - autogol), Berardi (45+1 - penalty), Caputo (90+5 - penalty), respectiv Zielinski (38), Di Lorenzo (72), Lorenzo Insigne (90 - penalty).

AC Milan - Udinese 1-1
Au marcat: Kessie (90+7 - penalty), respectiv Rodrigo Becao (68).

Genoa - Sampdoria 1-1
Au marcat: Zappacosta (52), respectiv Tonelli (77).

Benevento - Hellas Verona 0-3
Au marcat: Faraoni (25), Foulon (34 - autogol), Lasagna (50).

Atalanta Bergamo - Crotone 5-1
Au marcat: Gosens (12), Palomino (48), Muriel (50), Ilicic (58), Al. Miranciuk (85), respectiv Simy (23).
Atacantul Denis Drăguş a fost rezervă la Crotone.

Cagliari - Bologna 1-0
A marcat: Rugani (19).
Răzvan Marin a evoluat 79 de minute la gazde.

Fiorentina - AS Roma 1-2
Au marcat: Spinazzola (60 - autogol), respectiv Spinazzola (48), Amadou Diawara (88).

Marţi
Juventus Torino - Spezia 3-0
Au marcat: Morata (62), Federico Chiesa (71), Cristiano Ronaldo (89).

Meciul Lazio Roma - Torino nu s-a disputat, în timp ce partida Parma - Inter Milano se dispută joi.