Fotbal: Real Madrid, învingătoare la Sevilla, a făcut un pas important către titlul de campioană a Spaniei

Real Madrid a făcut un pas important către câştigarea titlului de campioană a Spaniei la fotbal, învingând în deplasare, cu scorul de 3-2, formaţia Sevilla FC, duminică seară, în derby-ul etapei a 32-a a sezonului.

Sevilla, una dintre rivalele madrilenilor în lupta pentru titlu, alături de FC Barcelona şi Atletico Madrid, a condus cu 2-0 la pauză, graţie reuşitelor lui Ivan Rakitic (21) şi Erik Lamela (25), însă Real a întors rezultatul în repriza secundă, prin golurile lui Rodrygo (50), Nacho (82) şi Karim Benzema (90+2).

Acesta a fost al 39-lea gol înscris de Benzema în 39 de meciuri disputate în toate competiţiile, francezul fiind considerat principalul favorit la câştigarea Balonului de Aur.

Oaspeţii au avut şi un gol anulat pentru un henţ, în repriza secundă, înscris de Vinicius.

În urma acestei victorii, Real Madrid s-a distanţat la 15 puncte de Sevilla şi FC Barcelona în clasamentul din Primera Division, catalanii urmând să joace însă pe teren propriu cu Cadiz, în ultimul meci al etapei, programat luni.

În ciuda acestei victorii, antrenorul lui Real Madrid, Carlo Ancelotti, trebuie să regleze cât mai rapid problemele din defensiva echipei sale, în vederea duelului din prima manşă a semifinalelor Ligii Campionilor, împotriva formaţiei Manchester City, liderul din Premier League, programat săptămâna viitoare.

Rezultate - etapa a 32-a:
Vineri
Real Sociedad - Betis Sevilla 0-0

Sâmbătă
Elche - Mallorca 3-0
Au marcat: Johan Mojica (42), Bigas (58), Kang-in Lee (81 - autogol).

Deportivo Alaves - Rayo Vallecano 1-0
A marcat: Joselu (64).

Valencia CF - Osasuna Pamplona 1-2
Au marcat: Soler (83 - penalty), respectiv Avila (50 - penalty), Budimir (75).

Getafe - Villarreal 1-2
Au marcat: Enes Unal (63), respectiv Gerard Moreno (7), Trigueros (16).

Duminică
Granada - Levante 1-4
Au marcat: Collado (90+2), respectiv Dani Gomez (17), Jose Morales (56 - penalty), Malsa (77), Soldado (90+5).

Atletico Madrid - Espanyol Barcelona 2-1
Au marcat: Ferreira-Carrasco (52, 90+10 - penalty), respectiv De Tomas (74).

Athletic Bilbao - Celta Vigo 0-2
Au marcat: Aspas (11), Beltran (37).

Sevilla FC - Real Madrid 2-3
Au marcat: Rakitic (21), Lamela (25), respectiv Rodrygo (50), Nacho Fernadez (82), Benzema (90+2).

Luni se dispută partida FC Barcelona - Cadiz.