Fotbal: România a ratat calificarea în sferturile Campionatului European Under-21, după 0-0 cu Germania

Selecţionata de tineret a României a ratat calificarea în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal Under-21, după ce a terminat la egalitate cu echipa Germaniei, 0-0, marţi seara, pe Stadionul Uj Bozsik din Budapesta, în ultimul său meci din Grupa A.

România a părăsit cu fruntea sus competiţia, neînvinsă dintr-o grupă cu Germania (0-0), vicecampioana europeană, Olanda (1-1) şi Ungaria (2-1).

Tricolorii pregătiţi de Adrian Mutu, dincolo de calculele complicate ale calificării înaintea meciului, au fost dominaţi clar de Germania, mai ales din punct de vedere fizic.

Cu jumătate de echipă schimbată faţă de meciul precedent (cinci jucători noi), România a început excelent şi a trecut de două ori pe lângă deschiderea scorului în primele cinci minute. Berisha a respins de pe linia porţii (3) mingea trimisă cu capul de Ciobotariu, iar Măţan a nimerit bara cu un şut la colţul lung (5).

Germania a preluat apoi controlul jocului şi ocaziile au apărut una după alta la poarta lui Andrei Vlad, imbatabil în acest meci.

Schlotterbeck (20) a reluat pe lângă poartă, după un corner, apoi Paşcanu (24) a respins salvator de pe linia porţii mingea trimisă de de Klimowicz pe lângă Vlad, care a reţinut şutul lui Berisha (26), din lovitură liberă. Acelaşi Berisha a creat pericol (27), dar Paşcanu a deviat şutul său, Vlad a apărat mingea expediată de Nmecha (32), de la 16 metri, iar acelaşi Paşcanu a salvat situaţia în min. 42, când a blocat mingea trimisă de Berisha.

Repriza secundă a fost una mai anostă, cu puţine ocazii de gol. Germania nu a mai riscat atât, la adăpostul rezultatului favorabil, iar România, deşi a fost mai ofensivă, nu a reuşit să creeze pericol real pentru poarta lui Dahmen.

Ciobanu a avut o mare oportunitate (65), dar a executat slab o lovitură liberă de la 17 metri.

Germania a avut şi un penalty, acordat în urma unui henţ comis de Oaidă, dar Nmecha a ratat, şutând în bară. Nmecha marcase în ultimele şapte meciuri consecutive ale Germaniei.

Deşi România a fost cea care a alergat după un gol izbăvitor, tot echipa antrenată de Stefan Kuntz a fost cea cu ocaziile de gol, Vlad apărând şutul lui Burkardt la colţul lung (75), iar Pieper (90) a trimis mingea în bară de la 6 metri, cu capul.

România a fost oprită tot de Germania în urmă cu doi ani, la Campionatul European U21 din Italia şi San Marino, fiind învinsă cu 4-2 în semifinale.

Olanda a surclasat Ungaria cu 6-1 în celălalt meci şi s-a calificat în sferturi, alături de Germania.

De remarcat că România marcase în 11 din ultimele sale 13 partide la Under-21. Germania avea un singur meci fără gol înscris din ultimele 28 la acest nivel.

Faza grupelor are loc în perioada 24-31 martie, iar primele două clasate în fiecare grupă se vor califica la turneul Final 8, care e programat între 31 mai şi 6 iunie, în aceleaşi ţări, Slovenia şi Ungaria.

Germania - România 0-0
Lukas Nmecha a ratat un penalty în min. 72 (bară).
Budapesta, Stadion Uj Bozsik
Campionatul European Under-21 din 2021 - Grupa A

Au evoluat echipele:

Germania: 12. Finn Dahmen - 2. Josha Vagnoman, 5. Amos Pieper, 4. Nico Schlotterbeck, 3. David Raum - 21. Bote Baku (15. Ismail Jakobs, 82), 6. Niklas Dorsch, 8. Arne Maier (căpitan) - 22. Mateo Klimowicz (9. Jonathan Burkardt, 63) - 10. Lukas Nmecha, 11. Mergim Berisha (17. Anton Stach, 90+1). Selecţioner: Stefan Kuntz.
Rezerve neutilizate: 1. Markus Schubert, 23. Lennart Grill - 14. Stephan Ambrosius, 19. Maxim Leitsch, 13. Salih Ozcan, 16. Malick Thiaw, 20. Vitaly Janelt, 7. Youssoufa Moukoko, 18. Florian Kruger.

România: 1. Andrei Vlad (căpitan) - 19. Ştefan Vlădoiu, 13. Denis Ciobotariu, 4. Alexandru Paşcanu (5. Radu Drăguşin, 63), 16. Denis Haruţ - 14. Răzvan Oaidă, 6. Marco Dulca (10. Olimpiu Moruţan, 57), 18. Cătălin Itu (11. Andrei Ciobanu, 46) - 22. Darius Olaru, 21. Adrian Petre (17. Octavian Popescu, 76), 20. Alexandru Măţan. Selecţioner: Adrian Mutu.
Rezerve neutilizate: 12. Mihai Aioani, 23. Mihai Eşanu - 2. Radu Boboc, 3. Raul Opruţ, 15. Andrei Chindriş, 7. Alexandru George Cîmpanu.

Arbitru: Guillermo Cuadra Fernandez; arbitri asistenţi: Inigo Prieto, Jose Naranjo (toţi din Spania); al patrulea oficial: Adam Farkas (Ungaria)
Delegat UEFA: Elena Kobak (Rusia), observator UEFA pentru arbitri: Marc Batta (Franţa)
Cartonaşe galbene: Oaidă (28), Itu (40), Raum (43), Măţan (48), Dorsch (50), Olaru (52), Pieper (64), Petre (67), Ciobotariu (69).

AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Adrian Dãdârlat)

4 AUDIO Numele lui Coldea, într-un nou scandal. Anca Alexandrescu a difuzat înregistrări depuse la DNA

5 „Dacă voiai să câștigi nu era suficient doar să-ți petreci câteva ore cu un bărbat”