Fotbal: Sevilla învinge liderul Atletico Madrid şi relansează lupta pentru titlu în Primera Division

Atletico Madrid, liderul campionatului de fotbal al Spaniei, s-a înclinat la limită pe terenul formaţiei FC Sevilla, scor 0-1, duminică seara, într-o partidă contând pentru etapa a 29-a a sezonului.

Andaluzii, antrenaţi de fostul selecţioner spaniol Julen Lopetegui, au marcat golul victoriei în repriza secundă, prin argentinianul Marcos Acuna (69).

Sevilla a beneficiat şi de o lovitură de la 11 m, în debutul meciului, însă argentinianul Lucas Ocampos nu a reuşit să-l învingă pe portarul sloven Jan Oblak.

În urma acestui rezultat, Atletico Madrid rămâne cu un avans de trei puncte faţă de Real Madrid, învingătoare sâmbătă pe teren propriu în partida cu Eibar (2-0) şi de patru puncte faţă de FC Barcelona, care va primi luni vizita formaţiei Valladolid. În cazul unui succes în meciul de pe Camp Nou, Barca ar urma urca pe locul secund în clasament, la un singur punct în spatele liderului.

Tot duminică, partida dintre Cadiz şi Valencia (scor final 2-1) a fost întreruptă în minutul 29, după ce jucătorii Valenciei au părăsit terenul, denunţând insulte rasiste la adresa coechipierului lor francez Mouctar Diakhaby, după o altercaţie cu spaniolul Juan Cala, fundaşul lui Cadiz. Meciul s-a reluat după o întrerupere de un sfert de oră, fără Diakhaby, care a fost înlocuit, în timp ce Cala a rămas pe teren până la pauză.

Rezultate:
Vineri
Levante - Huesca 0-2
A marcat: Rafa Mir (15, 54).

Sâmbătă
Granada - Villarreal 0-3
A marcat: Gerard Moreno (9 - penalty, 18, 60 - penalty).

Real Madrid - Eibar 2-0
Au marcat: Marco Asensio (41), Benzema (73).

Osasuna Pamplona - Getafe 0-0

Duminică
Alaves - Celta Vigo 1-3
Au marcat: Lejeune (87), respectiv Nolito (8), Aspas (14), Santi Mina (20).

Elche - Betis Sevilla 1-1
Au marcat: Pere Milla (36), respectiv Borja Iglesias (14 - penalty).

Cadiz - Valencia 2-1
Au marcat: Cala (14), Mauro (88), respectiv Gameiro (19).

Sevilla - Atletico Madrid 1-0
A marcat: Acuna (69).

Luni este programată partida FC Barcelona - Valladolid, în timp ce întâlnirea Real Sociedad - Athletic Bilbao se va disputa miercuri.

Clasament:
1. Atletico Madrid 66 puncte (29 jocuri)