Fotbal: Tragerea la sorți pentru primele două tururi preliminare ale Ligii Campionilor

Fotbal: Tragerea la sorți pentru primele două tururi preliminare ale Ligii Campionilor

Tragerea la sorți pentru primele două tururi preliminare ale Ligii Campionilor a avut loc luni, la sediul UEFA de la Nyon, printre echipele implicate fiind și două foste câștigătoare ale competiției, Steaua Roșie Belgrad și Celtic Glasgow.

În turul 2 preliminar, Hapoel Beer-Sheva, campioana Israelului, la care evoluează internaționalul român Ovidiu Hoban, va juca împotriva campioanei Republicii Moldova, Sheriff Tiraspol.

Tot în turul 2 preliminar, Dinamo Zagreb, campioana Croației, echipa lui Alexandru Mățel, va primi replica lui Vardar Skopje, câștigătoarea titlului în Macedonia.

Iată ce a decis tragerea la sorți:

Primul tur preliminar (meciurile tur vor avea loc pe 28/29 iunie, iar returul, pe 5/6 iulie)
Flora Tallinn (Estonia) — Lincoln (Gibraltar)
The New Saints (Țara Galilor) — Tre Penne (San Marino)
La Valletta (Malta) — B36 Tórshavn (Feroe)
Santa Coloma (Andorra) — Alașkert (Armenia)

Al doilea tur preliminar (manșa întâi se va disputa pe 12/13 iulie, iar manșa a doua pe 19/20 iulie)
Qarabag (Azerbaidjan) — F91 Dudelange (Luxemburg)
Hapoel Beer-Sheva (Israel) — Sheriff Tiraspol (Republica Moldova)
Olimpija Ljubljana (Slovenia) — Trencín (Slovacia)
Salzburg (Austria) — Liepaja (Letonia)
Vardar Skopje (Macedonia) — Dinamo Zagreb (Croația)
The New Saints (Țara Galilor)/Tre Penne (San Marino) — APOEL Nicosia (Cipru)
Zrinjski (Bosnia) — Legia Varșovia (Polonia)
Ludogoreț Razgrad (Bulgaria) — Mladost Podgorica (Muntenegru)
Dinamo Tbilisi (Georgia) — Santa Coloma (Andorra)/Alașkert (Armenia)
?algiris Vilnius (Lituania) — Astana (Kazahstan)
Skenderbeu Korce * (Albania) — Ferencvaros (Ungaria)
BATE Borisov (Belarus) — SJK Seinäjoki (Finlanda)
La Valletta (Malta)/B36 Tórshavn (Feroe) — Steaua Roșie Belgrad (Serbia)
Rosenborg (Norvegia) — IFK Norrköping (Suedia)
Dundalk (Irlanda) — FH Hafnarfjördur (Islanda)
Flora Tallinn (Estonia)/Lincoln (Gibraltar) — Celtic Glasgow (Scoția)
Crusaders (Irlanda de Nord) — FC Copenhaga (Danemarca)

* Skenderbeu, suspendată un an de UEFA din cauza trucării de meciuri, a fost admisă provizoriu, în așteptarea deciziei Tribunalului de Arbitraj Sportiv (TAS). Audierea în cazul campioanei Albaniei este programată pe 5/6 iulie 2016.

Tragerea la sorți pentru turul 3 preliminar va avea loc pe 15 iulie, zi în care Astra Giurgiu și Steaua București își vor afla adversarele din această fază a competiției. Va urma, pe 5 august, tragerea pentru meciurile din play-off.

Meciurile din faza grupelor au loc între 13 septembrie și 7 decembrie 2016, iar tragerea la sorți a meciurilor pentru optimile de finală va avea loc pe 12 decembrie.

Pe 17 martie este programată tragerea la sorți a meciurilor din sferturi, iar pe 21 aprilie pentru jocurile din semifinale. Finala competiției este găzduită pe 3 iunie de Millenium Stadium din Cardiff.

AGERPRES (editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Andreea Lăzăroiu)

Trimite pe WhatsApp


Citește și:

populare
astăzi

1 Uite-o pe „micuță”! / Dianei Șoșoacă încep să-i iasă la iveală rădăcinile de la Secu!

2 VIDEO Bloggerii ruşi au dezasamblat noul Renault Duster şi l-au numit plin de „soluţii ţigăneşti”

3 „Ne vor lua terenuri” / Au luat bani cu împrumut din China! / Disperare în Muntenegru, țara care este pe cale să-ș…

4 O numire care provoacă scârbă / Și se mai miră, jegurile dracului, că-i confundă oamenii cu PSD

5 Așa o fi?