Fotbal: Universitatea Craiova – FC U 1948 Craiova 1-1, în Superligă

Universitatea Craiova și FC U 1948 Craiova au terminat meciul, 1-1 (1-0), pe Stadionul „Ion Oblemenco”, în a 15-a etapă a Superligii de fotbal, scrie Agerpres.

Universitatea Craiova FOTO: Universitatea Craiova /Facebook

Univeristatea Craiova a înscris primul gol al partidei prin Mihai Căpățînă (29), din pasa lui Alexandru Crețu, dar FC U Craiova a egalat după pauză, prin Aurelian Chițu (63), printr-o lovitură cu capul la centrarea lui Sekou Sidibe.

FC U 1948 Craiova a jucat de la minutul 77 în zece oameni, când italianul Andrea Padula a primit al doilea cartonaș galben și Universitatea a rămas în zece oameni în min. 87, când s-a accidentat croatul Juraj Badelj și nu a mai putut fi înlocuit.

Universitatea a avut o ocazie importantă prin Andrei Ivan (54) dar lovitura s-a terminat în bară, iar oaspeții puteau da lovitura la minutul 90+5, când portarul Laurențiu Popescu a salvat golul de sub transversală, la lovitura de cap a lui Vladislav Blănuță.

Universitatea Craiova are patru etape la rând fără victorie, cu două egaluri şi două eşecuri. FC U Craiova nu a mai câştigat de şase etape, în care are trei egaluri şi trei eşecuri.

Universitatea Craiova - FC U 1948 Craiova 1-1 (1-0), Stadion ''Ion Oblemenco'' - Craiova

Au marcat: Mihai Căpăţînă (29), respectiv Aurelian Chiţu (63).

Cartonaş roşu: Andrea Padula (FC U Craiova, 77).

Arbitru: Radu Petrescu (Bucureşti);

arbitri asistenţi: Mircea Mihail Grigoriu (Bucureşti), Mihai Marius Marica (Bistriţa);

al patrulea oficial: Ionuţ Coza (Cernica)

Arbitru video: Rareş George Vidican (Satu Mare);

arbitru asistent video: Doru Claudiu Lucaciu (Cluj-Napoca)

Observatori: Corneliu Fecioru (Bucureşti) - CCA, Iuliuss Nemţeanu (Ghermăneşti/Ilfov) - LPF

2 După America Express, copiii Andreei Esca fac din nou echipă la Antena 1. Alexia Eram: „M-am simțit foarte bine la filmări”